NAGRODA GŁÓWNA DLA „PSUBRATA” W COTTBUS

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 23. Festiwalu w Cottbus zakończonego 10 listopada, nagrodziło Marię Zbąską za film "Psubrat" – wspólną produkcję Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Wajda Studio.

W "Psubracie", który w Cottbus miał międzynarodową premierę, jurorom szczególnie spodobała się ironiczna gra stylami i symbolami, połączenie komedii i opowieści o dojrzewaniu. W uzasadnieniu swojego werdyktu stwierdzili: "Niespodziewana groza punktu kulminacyjnego oraz wyważone zakończenie dobitnie udowadniają talent reżyserki. Nie możemy doczekać się jej kolejnych filmów". Nagroda Główna w wysokości 2500 Euro została ufundowana przez Druckzone Cottbus.

Bohaterem filmu, będącego luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta "Dziewczyna Corbiego”, jest Panabi – kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu. Osiedlem rządzi Bocian – największy bandyta, który, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. W obsadzie znaleźli się m.in. Rafał Garnecki, Marek Kossakowski, Agnieszka Krukówna, Andrzej Chyra i Krzysztof Skonieczny.

„Psubrat” jest jedną z najnowszych, wspólnych produkcji Studia Munka – SFP i Wajda Studio, zrealizowaną w koprodukcji z Ucho Studio, Luks Film oraz Timecode. Film Marii Zbąskiej ma już na swoim koncie wyróżnienia, przyznane podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Warsaw Jewish Film Festival.

Festiwal Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus odbywał się w dniach 5-10 listopada. Studio Munka prezentowało na nim oprócz "Psubrata" także trzydziestkę Aleksandry Terpińskiej "Leszczu" w niemiecko-polskim konkursie "U18".

Promocję zagraniczną filmów "Leszczu" i „Psubrat” wspiera Krakowska Fundacja Filmowa. „Psubrat” był rozwijany podczas Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy.

Więcej o filmie na stronach Studia Munka – SFP

Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka

Na zdjęciu powyżej – Maria Zbąska i operator Krzysztof Wiśniewski z członkami jury/fot. Film Festival Cottbus