„NASZA KLĄTWA” NAGRODZONA W BOGOCIE

Dobra passa dokumentu Tomasza Śliwińskiego „Nasza klątwa” trwa. Film otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego na zakończonym we wtorek 9 grudnia festiwalu Bogoshorts w Kolumbii.

Zrealizowany przez Tomasza Śliwińskiego, a wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową dokument „Nasza klątwa” odniósł kolejny festiwalowy sukces. Film uznano za Najlepszy Krótkometrażowy Dokument zakończonego w miniony wtorek 9 grudnia festiwalu Bogoshorts w Kolumbii. „Naszą klątwę” nagrodzono ex aequo z amerykańskim dokumentem „White Earth” w reżyserii Christiana J. Jensena. Laureaci festiwalu otrzymali statuetki Świętej Łucji – patronki filmowców, niewidomych i marzycieli.

Tomasz Śliwiński dokumentuje pierwsze miesiące po urodzeniu swojego syna. Chłopiec  jest cierpi na bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich– Klątwę Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Na początku dziecko jest jeszcze w szpitalu, ale wkrótce przyjeżdża do domu wraz z całą niezbędną do życia aparaturą medyczną. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji.

Pełną listę filmów nagrodzonych w Bogocie znaleźć można tutaj.