NOMINACJA DO NAGRODY NA IDFA DLA FILMU IGORA CHOJNY

Wśród wszystkich dokumentów biorących udział w konkursie na IDFA 2010 międzynarodowe jury wyłoniło nominowanych do głównej nagrody – po trzy tytuły ze wszystkich startujących w każdej z ośmiu sekcji konkursowych. Film Igora Chojny „Seans w kinie Tatry” otrzymał nominację w kategorii „Film Studencki”.

26 listopada zostali ogłoszeni zwycięzcy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, czyli jednej z największych i najważniejszych imprez filmowych w Europie. Wśród nominowanych do głównej nagrody w kategorii „Film Studencki” znalazł się krótkometrażowy dokument Igora Chojny, Seans w kinie Tatry. Film naszego rodaka – reprezentujący w tej kategorii Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi – walczył o nagrodę z dwoma innymi: niemieckim All My Fathers, w reżyserii Jana Raibera z Filmakademie Baden-Württemberg oraz belgijskim What’s in a Name Evy Küpper z Royal Academy of Fine Arts (KASK) w Gent. Otrzymał ją ten ostatni.

Seans w kinie Tatry to pełna humoru opowieść o panu Dariuszu, który jest jednocześnie szefem i jedynym pracownikiem łódzkiego kina Tatry. Pan Dariusz całkowicie poświęcił swoje życie pracy w kinie. Sprzedaje bilety, wpuszcza widzów na projekcje, wyświetla filmy. Jednak publiczność nie jest liczna. Widzowie przychodzą na seans w kinie Tatry tylko od czasu do czasu. Bohater z każdym dniem uświadamia sobie, że jego kino chyli się ku upadkowi.

Film Igora Chojny był pokazywany m.in. na Cottbus Film Festival oraz na DOK Leipzig w Niemczech, a także na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie miał swoją premierę, a ponadto – otrzymał Nagrodę Srebrnego Lajkonika dla najlepszego dokumentu.

Igor Chojna jest absolwentem Wydziału Historii i Nauk Politycznych na Uniwersytecie w Toronto oraz Wydziału Reżyserii Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Więcej o nominacjach i nagrodach na IDFA można znaleźć na stronie: www.idfa.nl