„O JEZU!” Z NAGRODĄ W DREŹNIE

Animacja Betiny Bożek została doceniona za najlepszy dźwięk podczas tegorocznej edycji Filmfest Dresden.

Filmfest Dresden to jeden z najważniejszych niemieckich festiwali poświęconych filmom krótkometrażowym.  Już od 31 lat cieszy się ogromną popularnością wśród widzów i branży filmowej, której poświęcone jest towarzyszące festiwalowi  forum  Visegrad in Short(s).

W programie niemieckiego festiwalu znalazło się miejsce, aż dla dziesięć polskich animacji. Poza nagrodzonym  „O Jezu!” Betiny Bożek, o nagrody ubiegało się również „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, polska koprodukcja „Kolory listopada” Tanmaya Chowdhary’ego,  Z kolei w sekcjach pozakonkursowych można było zobaczyć animacje „Inny” Marty Magnuskiej, „Len” i „Dies Irae” Joanny Jasińskiej Koronkowiecz oraz „Signum”  i „Pożar” Witolda Giersza. Publicznośc miała również okazję zobaczyć na specjalnych pokazach plenerowych „Deszcz” Piotra Milczarka i „Silny niezależny kosmos” Damiana Krakowiaka.

Bohaterami wyróżnionego filmu Betiny Bożek są zwykli ludzie targani wewnętrznymi namiętnościami, nieporadni w wyrażaniu uczuć, ciągle oczekujący na to prawdziwe „wielkie spełnienie”. Spędzając czas na zwykłych, niepotrzebnych zajęciach, rozpływają się w codziennym niebycie targani emocjami i potrzebą miłości. Muzyka gra, bohaterowie toną w emocjach i rozlanych drinkach, a orkiestra próbuje nadać ton. Jednak wielka nieudolność wydaję się być nie do przezwyciężenia. O Jezu…

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.