„OPOWIEŚCI Z CHŁODNI” WYRÓŻNIONE W LEEDS

Dla dyplomowego filmu Grzegorza Jaroszuka listopad to dobry festiwalowy czas. W tym miesiącu film pokaże w sumie aż jedenaście zagranicznych festiwali. Na koncie „Opowieści z chłodni” jest już listopadowe Grand Prix czeskiego festiwalu Brno 16. Udział w konkursie krótkometrażowym festiwalu w Leeds przyniósł filmowi kolejne wyróżnienie!

Leeds FF co roku prezentuje bogatą sekcję poświęconą filmom krótkometrażowym. Program Short Film City utworzyły konkurs i panorama brytyjskich filmów fabularnych i animowanych, program francuskich filmów krótkometrażowych oraz najważniejsza sekcja programu – międzynarodowy konkurs imienia Louisa le Prince – francuskiego pioniera kinematografii, który w 1889 zaprezentował w Leeds pierwsze ruchome obrazy. W tegorocznym konkursie, w sześciu blokach zaprezentowano aż 27 filmów. Grand Prix trafiło do francuskiego „My Sweetheart” w reżyserii Daniela Metge, natomiast jedno z dwóch wyróżnień jury przyznało „Opowieściom z chłodni” Grzegorza Jaroszuka wyprodukowane przez PWSFTviT w koprodukcji z EasyBusyProductions.

Jury motywowało swój werdykt następująco: „Opowieści z chłodni” angażują widza poprzez postaci, które są uroczo absurdalne lecz emocjonalnie bardzo nam bliskie i znajome, a które mimo że ucieleśniają wyolbrzymione odbicia prawdziwych ludzkich cech wciąż pozostają wiarygodne. Charakterystyczna gra aktorów, polegająca na wypowiadaniu kwestii komicznych zachowując śmiertelny spokój, w doskonały sposób charakteryzuje życiową apatię, o którą w tym przypadku oskarżane jest młodsze pokolenie. Młodzi jednak dzięki temu, że tak łatwo to zniechęcenie przyjmują czyniąc je swym własnym, zupełnie niespodziewanie tworzą prawdziwie wzruszającą relację.

To już piąte wyróżnienie, które film otrzymuje za granicą. Dotychczas dyplomy „Opowieściom z chłodni” przyznały składy jurorskie festiwali w Lizbonie, Clermont-Ferrand, holenderskim Nijmegen i kosowskim Prizren.

26. edycja festiwalu w Leeds odbyła się między 1 a 18 listopada.

Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na oficjalnej stronie Leeds Film Festival