Autor głoŚnych i nagradzanych filmów fabularnych: "Niezamężna kobieta" (1978), "Moskwa nad rzeką Hudson" (1984), "Wrogowie" (1989) urodził się w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji. W młodoŚci grał na scenach off-Broadway i w inscenizacjach telewizyjnych, był uczniem Lee Strasberga. Na ekranie zadebiutował w 1953 roku w filmie Stanleya Kubricka "Strach i pożądanie". W latach 60. zaczął odnosić sukcesy jako scenarzysta i reżyser. W ciągu kilkudziesięciu lat kariery reżyserskiej współpracował z wieloma wybitymi aktorami: m.in. Alanem Batesem, Jill Clayburgh, Robinem Williamsem, Anjelicą Huston, Leną Olin, Donaldem Sutherlandem, Małgorzatą Zajączkowską czy też… Woody Allenem.
Polskim kinomanom Paul Mazursky bliski jest także jako ten, który zgłosił kandydaturę Andrzeja Wajdy do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Tym razem, na rozpoczęcie 49. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, amerykański twórca osobiŚcie zapowie swój najnowszy film dokumentalny "Yippee: A Journey to Jewish Joy" – fascynującą, pełną poczucia humoru opowieŚć o pielgrzymce chasydów z różnych stron Świata do miasta Humań na Ukrainie, miejsca pochówku cadyka Nachmana z Bracławia. Te okolice to także miejsce urodzenia pradziadka reżysera, dla którego realizacja filmu okazała się podróżą życia, sentymentalnym powrotem do korzeni, do źródeł.
Mazursky, Świecki Żyd z Beverly Hills, usiłuje dociec, na czym polega fenomen kultu, który corocznie doprowadza do ekstatycznych modłów ok. 25.000 mężczyzn. Wobec swoich współbraci często zachowuje się jak goj, pytając do czego służą pejsy i dlaczego religijni Żydzi kiwają się podczas modlitwy. Jednak jako rozmówca nie jest impertynencki, kieruje nim pragnienie poznania i zrozumienia religijnego i kulturowego fenomenu. Z jego kontaktów z chasydami oraz z miejscowymi Ukraińcami przebija entuzjam dla życia i ludzi.
Reżyserowi podczas wizyty w Krakowie towarzyszyć będzie Jeff Kanew – reżyser, scenarzysta, montażysta i producent. Dzięki jego pracy nad montażem "Yippee!" zyskało tak dynamiczny charakter.
Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu, głównie w sekcjach prezentujących pełnometrażowe filmy dokumentalne (Konkurs, Krakowskie Premiery Dokumentalne, Dźwięki Muzyki, Korzenie), będzie podróż jako źródło poznania i pojednania, przedmiot marzeń i fascynacji innym Światem, ale także podróż jako dramatyczny powrót po latach.