Zbigniew Czapla, znany festiwalowej publiczności m.in. z zrealizowanego prawie cztery lata temu „Rytuału” oraz ubiegłorocznego dokumentu animowanego „Papierowe pudełko”, w swoim najnowszym filmie podjął się tematu niełatwego. „Toto” jest historią chłopca, który pewnego letniego dnia na polecenie matki jedzie do pobliskiej dzwonnicy, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę. Zabawa, do której zaprasza go mężczyzna początkowo budzi w nim zaciekawienie, wkrótce jednak także niepewność i strach. Czapla, podobnie jak w „Rytuale” bardzo swobodnie czuje się w technice malarskiej – „Toto” rozbłyskuje paletą kolorów, gaśnie w głębokich czerniach, by już za moment ponownie eksplodować świetlistymi refleksami. Historia chłopca, który podczas jednego beztroskiego dnia będzie musiał nagle dorosnąć, angażuje już od pierwszego ujęcia. Reżyser z dużą precyzją wygrywa każdy nawet najmniejszy niuans. Mimo bardzo wnikliwego, można by nawet posunąć się do określenia, dokumentalnego opisu filmowej rzeczywistości Czapla daleki jest dosłowności. I to właśnie swoiste zawieszenie głosu i niedopowiedzenie stanowi najtrafniejszą puentę fabularnego dramatyzmu filmu.
PIERWSZE FILMY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO 53.KFF
Już dziś o godzinie 15:00 w Kinie Kijów.Centrum rozpocznie się pierwsza projekcja międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O dwóch znakomitych animacjach, które można zobaczyć już za kilka godzin – „Toto” Zbigniewa Czapli oraz „Do serca Twego” Ewy Borysewicz pisze Zofia Ścisłowska.
Najnowszy film Ewy Borysewicz „Do serca Twego” również odwołuje się do pewnego rodzaju dokumentalizmu w opisie rzeczywistości. U Borysewicz, która podobną metodę wykorzystała już we wcześniejszym o cztery lata „Kto by pomyślał?”, owa dokumentalna wnikliwość obserwacji staje się rozpoznawalną dla autorki konwencją. „Do serca Twego” jest historią miłości, odrzucenia i zemsty, którą Borysewicz umiejscawia w sercu polskiego, bezimiennego blokowiska. W centrum tego lokalnego uniwersum jest więc huśtawka, gigantyczne klocki bloków oraz łańcuszki ciągnących na niedzielną mszę wiernych. Doskonale znana, dotkliwie wręcz namacalna rzeczywistość u Borysewicz nabiera filmowości. Także dzięki świetnie napisanemu i zagranemu przez samą autorkę monologowi „Do serca Twego” jest niezwykle ciekawą grą z konwencją oraz zbiorem sytuacji, postaci i cytatów, które od pierwszego spotkania z filmem stają się kultowe.
Z dwójką reżyserów będzie można porozmawiać tuż po projekcji konkursowej dzisiaj o godzinie 15:00 w Kinie Kijów.Centrum