POLISH ANIMATIONS – NOWY PROJEKT I POLSKIE STOISKO NA TARGACH MIFA W ANNECY

Od dzisiaj profesjonaliści uczestniczący w targach animacji MIFA w francuskim Annecy mogą spotkać się z producentami reprezentującymi Polskę na stoisku narodowym. Stoisko „Polish Animations“ będzie można odwiedzać do piątku 11 czerwca.


Targi MIFA organizowane rokrocznie równolegle z festiwalem w Annecy, są jedną z najważniejszych imprez branżowych na mapie wydarzeń poświęconych produkcji animowanej.

W tym roku po raz pierwszy Polska jest jednym z targowych wystawców. Stoisko Polish Animations, przygotowane i zorganizowane przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu PISF, skupia producentów reprezentujących łódzki Se-Ma-For, warszawskie Studio Miniatur Filmowych, Breakthru Films oraz Grupę Smacznego.


Na potrzeby stoiska Krakowska Fundacja Filmowa zainicjowała także projekt POLISH ANIMATIONS, który – na wzór juź rozpoznawalnych w świecie marek POLISH DOCS i POLISH SHORTS – ma skupiać się na promocji polskiej kinematografii animowanej na świecie.


Jak co roku targi MIFA są jednym z najważniejszych puntków na mapie wydarzeń związanych z animacją i gromadzą liczne środowisko branżowe z całego świata. W Annecy wystawiają się zarówno studia filmowe, jak i firmy prezentujące najnowsze technologie realizacji. Targi odwiedzają producenci, redaktorzy zamawiający dla pasm animacji a także liczni twórcy. Program branżowych wydarzeń obejmuje w tym roku wiele spotkań dotyczących strategii produkcji, materclassów (m.in z Billem Plymptonem) i prezentacji „making of“.


W tym roku oprócz stoiska polskiego, nasza animacja wyraźnie zaznaczy swoją obecność także w programie festiwalowym.
W konkursie krótkometrażowym widzowie będą mieli okazję obejrzeć aż siedem polskich filmów animowanych. Wśród wyselekcjonowanych do pokazów konkursowych tytułów znalazły się: „Dwa kroki za…” w reżyserii Pauliny Majdy, „Maska” – najnowszy film braci Quay, nagrodzone „Millhaven” Bartka Kulasa, „Pl.ink!” zrealizowany w norweskiej koprodukcji Anne Cristin Berge, „Paths of Hate” w reżyserii Damiana Nenowa, „Świteź” Kamila Polaka oraz „Kredens Zbigniewa” zrealizowany w koprodukcji brytyjskiej przez Magdalenę Osińską. W sekcji pozakonkursowej będzie można obejrzeć trzynaście etiud, które powstały w międzynarowej koprodukcji z Norwegią i Chinami w ramach projektu “Latająca maszyna” wyprodukowanego przez Breakthru Films.

Więcej informacji na temat targów można znaleźć tutaj