Półtora miesiąca temu władze irańskie zaaresztowały sześciu irańskich filmowców, trójka z nich Mojtaba Mirtahmasb, Katayoun Shahabi i Mehran Zinatbakhsh wciąż przebywa w więzieniu, gdzie próbuje ich się przymusić do składania fałszywych zeznań. Kilku innym – m.in. Jafarowi Panahi i Mohammadowi Rasoulof — już zasądzono wyroki więzienia. Formą sprzeciwu wobec zaistniałego stanu rzeczy jest oprotestowanie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Cinema Verite”, którego czwarta edycja zaplanowana jest na 7 – 12 listopada 2011 roku. Festiwal, organizowany pod auspicjami irańskiego rządu, zapraszając do udziału zagraniczne filmy i gości, stara się zaprezentować światu fałszywy obraz pozornie demokratycznego islamskiego reżimu w Iranie.
Na znak solidarności z represjonowanymi irańskimi filmowcami wiele osób zdecydowało się oficjalnie wycofać swoje filmy z festiwalu. Polscy reżyserzy, producenci i Krakowska Fundacja Filmowa, która zakwalifikowane na tenże festiwal filmy reprezentuje – dołączając do światowego protestu, zrezygnowali z zaprezentowania w Iranie następujących filmów, które zaplanowane były w pokazach konkursowych i poza konkursowych na Cinema Verite: „38,5” Grzegorza Dębowskiego, „Takie życie” Daniela Zielińskiego, „La Machina” Thierry’ego Paladino,
„Smolarze” Piotra Złotorowicza, „Komeda – muzyczne ścieżki życia” Caludii Buthenhoff-Duffy, „Thermerson&Themerson” Wiktorii Szymańskiej i „Planeta Kirsan” Magdaleny Pięty.
więcej informacji o proteście na Facebooku: Free Katayoun Shahabi