POLSKA REPREZENTACJA W CLERMONT-FERRAND

Organizatorzy Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand ogłosili wyniki selekcji. W Konkursie Międzynarodowym wezmą udział trzy polskie filmy – „Dokument” Marcina Podolca, „Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię” Justyny Mytnik oraz „Seks dla opornych” Izabeli Plucińskiej. Polska będzie reprezentowana również w forum koprodukcyjnym Euro Connection, w którym udział weźmie projekt „Deer boy” w reżyserii Katarzyny Gondek produkowany przez Centrala Film.

Najbliższa, 38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand odbędzie się w dniach od 5 do 13 lutego 2016. Organizatorzy festiwalu ogłosili listę filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Międzynarodowym. Wśród 79 filmów konkursowych znalazły się trzy tytuły z Polski: „Dokument” Marcina Podolca, „Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię” Justyny Mytnik oraz „Seks dla opornych” Izabeli Plucińskiej.

Zrealizowany na PWSFTviT w Łodzi „Dokument” w reżyserii Marcina Podolca to animowany film dokumentalny. Pokazywany już między innymi na festiwalach DOK Leipzig w Niemczech, SICAF w Korei, czy Leeds w Wielkiej Brytanii film to portret ojca, którego dorosłe dzieci wyprowadziły się z rodzinnego domu.

„Cokolwiek się wydarzy, kocham Cię” Justyny Mytnik to krótka fabuła również wyprodukowana przez PWSFTviT w Łodzi. Bohater filmu powraca do domu z wojny w Iraku. Z niechęcią odkrywa, że jego siostra mieszka w rodzinnym domu razem ze swoją dziewczyną. Nie akceptuje orientacji seksualnej siostry i próbuje pozbyć się jej partnerki.

Animacja Izabeli Plucińskiej „Seks dla opornych” powstała jako polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja. Film jest opowieścią o parze z 25-letnim stażem, która spędza wspólnie weekend w nieprzyzwoicie luksusowym hotelu. Warto dodać, że międzynarodowa premiera „Seksu dla opornych” miała miejsce na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

W tej edycji festiwalu Polska będzie mieć swojego reprezentanta również na forum koprodukcyjnym Euro Connection. Komisja selekcyjna zaprosiła do udziału w forum produkowany przez Centrala Film projekt „Deer boy” w reżyserii Katarzyny Gondek. Bohaterem filmu jest syn myśliwego, który rodzi się z jelenimi rogami. Ojciec stara się nauczyć go, jak być prawdziwym mężczyzną.

Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand jest największą tego typu imprezą w Europie. Każdego roku festiwal i towarzyszące mu targi odwiedza około 3500 profesjonalistów z branży krótkometrażowej z całego świata i kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Pełną listę filmów zakwalifikowanych do udziału w festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej.