POLSKI DOKUMENT TRIUMFUJE W PERM PO RAZ KOLEJNY

11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Flahertiana” w Perm w Rosji dobiega końca. Znani są już jej laureaci - polskie dokumenty ponownie znalazły się wśród najlepszych!

Ubiegłoroczny sukces „ChemiiPawła Łozińskiego na festiwalu w Perm powtórzył w tym roku Piotr Stasik, zdobywając statuetkę srebrnego Nanuka dla najlepszego krótkometrażowego filmu za dokument „Koniec lata”. Na wieść o przyznaniu nagrody Piotr Stasik przyznał: „szczególnie się cieszę, z tego powodu, że to film kręcony w Rosji”. Co więcej, wyróżnienie jury FIPRESCI przyznano Jakubowi Stożkowi za film „Poza zasięgiem”.

Film Piotra Stasika to spojrzenie na współczesną Rosję poprzez obserwację codziennego życia uczniów szkoły kadetów w Penzie oddalonej 700 km od Moskwy. Reżyser skupia się na kilku bohaterach, pokazując, jak pobyt w szkole wpływa na ich życie, jak się zmieniają, jakie są ich pragnienia. Szkoła jawi się tutaj jako poważna instytucja, która w pewien sposób kładzie kres beztroskiemu dzieciństwu. Znakomite zdjęcia zapewniły Stasikowi Złotą Żabę na Festiwalu PLUS CAMERIMAGE.

Więcej o filmie przeczytaj tutaj.

„Poza zasięgiem” Jakuba Stożka to historia dwóch nastolatek, Karoliny i Klaudii, które od wczesnych lat dzieciństwa wychowywały się bez matki, ucząc się w ten sposób ogromnej samodzielności, nabierając odpowiedzialności i życiowej odwagi. Ich niezwykle dojrzałą decyzją staje się próba nawiązania kontaktu z matką i odbudowania rodzinnej więzi.

Więcej o filmie przeczytaj tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Dokumentalny “Flahertiana” w Perm wydaje się obecnie najciekawszą w Rosji prezentacją filmów dokumentalnych i nowoczesnej filozofii dokumentowani rzeczywistości. Nazwa festiwalu “Flahertiana” pochodzi od nazwiska jednego ze światowych prekursorów dokumentalizmu, Roberta Flaherty’ego (1884 – 1951), amerykańskiego reżysera słynnego filmu „Nanuk z Północy” („Nanook of the North”, 1922). Jego postać patronuje tej filmowej imprezie od początku jej istnienia, ale również dorobek artystyczny Flaherty’ego stał się inspiracją dla organizatorów do nadania festiwalowi unikalnego charakteru.

Więcej o festiwalu na: www.flahertiana.ru/eng/2011.