Do międzynarodowego konkursu dokumentalnego zakwalifikowało się pięć polskich produkcji: „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej oraz „Między nami” Macieja Millera. W konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych znalazł się film „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy. Natomiast do konkursu filmów animowanych zaproszono „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej, „Ciało obce” Mart Magnuskiej oraz „Kosmos” Darii Kopiec.
Oprócz filmów które powalczą o festiwalowe nagrody, widzowie w Bogocie będą mogli zobaczyć prawie dwadzieścia polskich dokumentów dzięki programowi Focus on Polish Docs. W programie znalazły się zarówno filmy zaliczane do klasyki polskiego dokumentu, jak i nowe filmy młodego pokolenia dokumentalistów, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach.
Pierwsza część programu to sekcja „Mistrzowie polskiego dokumentu”, w jej ramach zostaną zaprezentowane polskie dokumenty, zrealizowane przez polskich mistrzów tego gatunku: „Muzykanci” Kazimierza Karabasza, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Siostry” Pawła Łozińskiego, „Szpital” Krzysztofa Kieślowskiego, „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego, „89 mm od Europy” Marcela Łozińskiego oraz „Inwentaryzacja” Pawła Łozińskiego.
W drugim bloku kolumbijscy widzowie będą mieli okazję do zapoznania się ze współczesnymi dokumentami krótkometrażowymi realizowanymi przez młodych, ambitnych i uzdolnionych filmowców. Filmy te zdobyły już nagrody na prestiżowych festiwalach tj. Sundance, IDFA czy DOK Leipzig, a także były nominowane do Oscara lub znalazły się na shortliście Akademii.
W pokazie „Young Talents” pokazanych zostanie dziesięć polskich filmów, wyprodukowanych w ciągu ostatnich pięciu lat, które odniosły sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Superjednostka” Teresy Czepiec, nominowana do Oscara „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty, „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej, „Nauka” Emi Buchwald, „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej oraz „Ostatni sezon” Sławomira Witka.
W Bogocie w ramach festiwalu odbędzie się także specjalne spotkanie z Pawłem Łozińskim, reżyserem, scenarzystą i producentem filmów dokumentalnych, którego filmy zdobywają nagrody na wielu festiwalach. Jego ostatnimi produkcjami były „Ojciec i syn” oraz „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”.
Podczas Bogoshorts obecna będzie także Katarzyna Wilk z Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Zofia Kowalewska, reżyserka konkursowego filmu „Więzi”.
Krakowska Fundacja Filmowa jest organizatorem przeglądu Focus on Polish Docs. Program został przygotowany w ramach projektu "Polish Docs / Polish Animations Intercontinental" wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.