POLSKI PROJEKT NA EURO CONNECTION

Projekt „Skafander Klingerta” Artura Wyrzykowskiego zakwalifikował się do programu Euro Connection. To forum koprodukcyjne dla filmów krótkometrażowych, które odbędzie się podczas targów filmowych w Clermont-Ferrand. Forum skierowane jest do producentów krótkich filmów fabularnych, dokumentów kreacyjnych oraz filmów animowanych.

Najbliższa edycja Euro Connection odbędzie się od 6 do 7 lutego 2017 podczas największych międzynarodowych Targów Filmu Krótkometrażowego w Clermont-Ferrand. Jak co roku wydarzenie poprzedzone zostanie sesją przygotowującą do prezentacji, a po pitchingu odbędą się spotkania i konsultacje indywidualne. Podczas przyszłorocznej edycji zaprezentowanych zostanie 15 projektów, wybranych przez jurorów spośród wszystkich zgłoszonych przez poszczególne kraje partnerskie. Jednym z tych projektów będzie animacja „Skafander Klingerta” Artura Wyrzykowskiego.  

Animacja to historia sześcioletniej Bi, która straciła młodszego brata w powodzi. Jej ojciec Karl Klingert po stracie syna całkowicie poświęcił się budowie pierwszego na świecie atmosferycznego skafandra do nurkowania. Jeśli pokaz skafandra się powiedzie, Klingert otrzyma grant i razem z rodziną wyjedzie do Anglii. Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje. Myśli, że skafander to potwór, który opętał jej ojca. Stara się go zniszczyć, zanim jej rodziny na zawsze wyjedzie z Wrocławia.

Udział w Euro Connection to znakomita okazja dla prężnych producentów zainteresowanych koprodukcją międzynarodową, poszukujących partnerów do realizacji swoich krótkometrażowych projektów. W wyniku sześciu edycji Euro Connection, które odbyły się do tej pory, zrealizowanych zostało 68 filmów, w tym 32 koprodukcji europejskich. Z roku na rok, program cieszy się coraz większą popularnością, a polscy producenci uczestniczą w nim regularnie. Udział w forum umożliwia spotkanie z ponad 150 zagranicznymi producentami, przedstawicielami stacji telewizyjnych oraz instytucji finansujących filmy krótkometrażowe.

Koordynatorem programu w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj.