POLSKIE ANIMACJE NA ANIMATECE

Właśnie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal filmów Animowanych Animateka. W Lublanie zostanie zaprezentowanych aż 16 polskich animacji.

Animateka jest jednym z najciekawszych festiwali filmów animowanych odbywających się w Europie Środkowej. Festiwal odbywa się na początku grudnia i trwa 6 dni. Organizatorzy co roku prezentują widowni najważniejsze filmy animowane zrealizowane przez twórców z całego świata.

Polskie filmy od kilku lat są pokazywane w programie festiwalu, zarówno w sekcjach konkursowych jak i towarzyszących im pokazach specjalnych. Tegoroczna edycja Animateki będzie obfitować w polskie animacje. Organizatorzy zaprosili do konkursu aż 9 polskich produkcji. Wśród ubiegających się o nagrody tytułów znalazły się „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „Room” Michała Sochy, „III” Marty Pajek, „Colaholic” Marcina Podolca, „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Samotność” Betiny Bożek i Igora Kaweckiego, „O Jezu” Betiny Bożek oraz „REM” Artura Hanaja.

W sekcjach pozakonkursowych swoje pokazy będą miały „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Inny” Marty Magnuskiej, „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik, „Wcielenie” Barbary Rupik, „Zeszyt” Aleksandry Rylewicz, „Norma” Agaty Mianowskiej oraz „Chwast” Adrianny Matwiejczuk.

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj.