POLSKIE ANIMACJE NA GRUDNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

W grudniu przychodzi ochłodzenie i ze względu na okres świąteczny festiwali będzie nieco mniej. Większość imprez filmowych odbywa się w pierwszej połowie miesiąca i to wtedy polskie animacje będą pokazywane publiczności w Europie i Ameryce Środkowej. Koniecznie sprawdźcie, gdzie dokładnie będzie można zobaczyć nasze animacje krótkometrażowe.

Już pierwszego grudnia rozpocznie się kilka dużych festiwali, na których zostaną zaprezentowane polskie animacje krótkometrażowe.  Aż osiem polskich produkcji znalazło się w konkursie 16. edycji brazylijskiego Mumia International Film Festival. Widzowie zobaczą wielokrotnie nagradzane animacje takie jak „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej ,”Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek, „Ciało obce” Marty Magnuskiej, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej czy „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli. W konkursie znalazły się też filmy „Biuro dziadka Stanisława” Darii Kopiec, „MVP” Artura Marcola i „Zdarzenie plastyczne” Tymona Albrzykowskiego.

W tym samym terminie rozpocznie się w Rosji XV International Festival-Workshop of Film Schools Kinoproba, gdzie obok pokazu wielu polskich fabuł krótkometrażowych znalazło się również miejsce dla animacji.  Swój pokaz będą tam miały filmy „Na językach” Karoliny Borgiasz, „Wcielenie”  Barbary Rupik oraz „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej. A o nagrody ubiegać się będzie „Sklep z rybami” Marii Kulpy.

Specjalny przegląd polskich filmów krótkometrażowych odbędzie się na Leuven Short Film Festival w Belgii.  W programie m.in. wybrane etiudy Romana Polańskiego, pierwsze filmy Marty Prus i Magnusa von Horna, a także pokazy nowszych animacji takich jak „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej i „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht. Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Aż 16 polskich animacji znalazło się w programie 15. edycji festiwalu Animateka na Słowenii. Do konkursu zaproszono: „Samotność” Igora Kawcekiego i Betiny Bożek, „O Jezu!” Betiny Bożek, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „REM” Artura Hanaja, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Room” Michała Sochy, Colaholica” Marcina Podolca i „III” Marty Pajek. W sekcji pozakonkursowej znalazło się miejsce dla „Zeszytu” Aleksandry Rylewicz, „Chwastu” Adrianny Matwiejczuk, „Tanga tęsknot” Marta Szymańska, „Wcielenia” Barbary Rupik, „Innego” Marty Magnuskiej, „Normy” Agaty Mianowskiej oraz „Mojego dziwnego starszego brata” Julii Orlik.

4 grudnia rozpoczną się dwa ważne festiwale filmów krótkometrażowych – hiszpański Aguilar de  Campoo International Short Film Festival oraz kolumbijski BOGOSHORTS – Bogotá Short Film Festival. Na pierwszym z nich w konkursie filmów animowanych znalazły się „Chwast” Adrainny Matwiejczuk, „Kwadratura koła” Karoliny Specht i „Bernard” Anny Oparkowskiej. Z kolei w Kolumbii o nagrody będą się ubiegać „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „Room” Michała Sochy i ponownie filmy Ziółkowskiej i Matwiejczuk. W programie znalazł się również ostatni film Marty Pajek.

W połowie miesiąca we Włoszech odbędzie się 11. edycja Piccolo Festival Animazione. W konkursie film „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, a w sekcji pozakonkursowej „Sklep z rybami” Marii Kulpy.  

Pełna lista pokazów festiwalowych dostępna jest tutaj.