Już pierwsze dni listopada będą intensywne. Na dobry początek dwa konkursowe pokazy filmu „O Jezu!” Betiny Bożek – jeden na Wiesbaden International Weekend of Animation w Niemczech, a drugi na Leeds International Film Festival w Wielkiej Brytanii. Zaraz potem na albańskim Tirana International Film Festival o nagrody będą ubiegać się „REM” Artura Hanaja i „Na językach” Karoliny Borgiasz. W tym samym czasie w Japonii odbędzie się Young Art Nagaoka Festival, gdzie do konkursu zaproszono „Kwadraturę koła” Karoliny Specht.
Trzy polskie animacje zostaną pokazane na Animated Spirits – New Animation from Europe Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Będą to filmy „Inny” Marty Magnuskiej, „XOXO-pocałunki i uściski” Wioli Sowy i „III” Mary Pajek. Ta ostatnia animacja nie opuści USA bez konkursowego pokazu na tegorocznym AFI Fest.
8 listopada rozpocznie się QUEERSICHT w Szwajcarii i palestyński Kooz Festival. Na obu tych festiwalach odbędzie się pokaz filmu „Cipka” w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej. Dzień później w Hiszpanii ruszą dwa festiwale – International Festival of Documentary and Short Film of Bilbao ZINEBI oraz Seville European Film Festival. Na tym pierwszym zaprezentuje się film „Inny” Marty Magnuskiej, a na drugim „III” Marty Pajek i „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht.
Na austriackim Cellu l’Art Polish Shorts Day też nie zabraknie polskich animacji. Swoje pokazy będą miały filmy „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej i „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli. W tym miesiącu po jednym pokazie będą miały również filmy „Wieczór” Izabeli Plucińskiej (The Sugarly Sweet Film Festival w Holandii) oraz „Leksykon myśli” Urszuli Reszczyńskiej („Du Grain a Demoudre” Film Festival we Francji).
Duży przegląd polskich filmów odbędzie się w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii. W pierwszej połowie miesiąca zacznie się Manchester Animation Festival. Do tamtejszego konkursu zaproszono aż pięć filmów naszych utalentowanych animatorek. Są to: „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Inny” Marty Magnuskiej, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „Norma” Agaty Mianowskiej i „Bernard” Anny Oparkowskiej. A tydzień później ruszy Kinofilm, Manchester International Short Film & Animation Festival. Widzowie, którzy wcześniej przegapią animacje Mianowskiej, Ziółkowskiej i Magnuskiej będą mieli okazje je nadrobić, a także zobaczyć film Artura Hanaja „REM”.
Podobny zestaw filmów zostanie zaprezentowany w konkursie festiwalu Etiuda&Anima. Na krakowskiej imprezie publiczność zobaczy cztery polskie animacje – „Colaholica” Marcina Podolca, „III” Marty Pajek, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, i „Na Zdrowie” Pauliny Ziółkowskiej. Trzy ostatnie tytuły będą reprezentować polską animację również na estońskim PÖFF Shorts. Obok nich w konkursowym programie znalazły się jeszcze „Room” Michała Sochy, „O Jezu” Betiny Bożek i „Bernard” Anny Oparkowskiej. Ten ostatni tytuł został zaproszony także na kanadyjski Shorts That Are Not Pants.
21 listopada animacje Oparkowskiej i Sochy wraz z filmami „Inny” Marty Magnuskiej i „Wcielenie” Barbary Rupik będą ubiegać się o nagrody na kanadyjskim Les Sommets du Cinema d’Animation. W tym samym czasie odbędzie się australijski Fem&ist Films Festival, to tam w konkursie pojawią się dwa polskie filmy. „III” Marty Pajek będzie konkurować z… „Figurami niemożliwymi i innymi historiami II” Marty Pajek.
W tym miesiącu tytuł rekordzisty należy się filmowi „Inny”. Animacja Marty Magnuskiej zostanie pokazana aż na 9 festiwalach. Polską produkcję będzie można oglądać m.in. w konkursie niemieckiego Interfilm czy na francuskim Poitiers Film Festival. Na tym drugim animacja „Inny” zostanie zaprezentowany obok „Kwadratury koła” Karoliny Specht. Film Magnuskiej będzie można zobaczyć także na Bilbao European Schools Zinema w Hiszpanii, gdzie widzowie będą mieli okazję obejrzeć równie popularny w tym miesiącu tytuł – „Na Zdrowie” Pauliny Ziółkowskiej. Ta animacja trafi także do Azji na China International New Media Short Film Festival.
Wraz z ostatnim dniem listopada rozpocznie się jeszcze jeden ważna filmowa impreza na Wyspach Brytyjskich – London International Animation Festival. W programie znalazło się pięć polskich produkcji, w tym dwie w konkursie – „III” Marty Pajek i „Na Zdrowie” Pauliny
Pełna lista pokazów festiwalowych dostępna jest tutaj.