POLSKIE ANIMACJE NA MARCOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Po długim zimowym śnie festiwale budzą się do życia. W marcu odbędzie się m.in. belgijska ANIMA, Tehran International Animation Festival, Tricky Women czy Mecal Pro w Barcelonie. Na każdym z tych wydarzeń zostaną zaprezentowane polskie animacje. Koniecznie sprawdźcie, które filmy będzie można obejrzeć na międzynarodowych festiwalach w tym miesiącu.

Już pierwszego marca rozpocznie się festiwal ANIMA – Brussels Animation Films Festival. W programie konkursowym belgijskiej imprezy znalazło się pięć polskich produkcji – „III” Marty Pajek, „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej oraz „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej. Dwa dni później wystartuje 11. edycja Tehran International Animation Festival. Tam też o nagrody będzie ubiegać się pięć polskich filmów: „Na językach” Karoliny Borgiasz, „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht, „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej, „Bernard” Anny Oparkowskiej i „Deszcz”  Piotra Milczarka.

Na festiwalu w Tampere odbędzie się premiera nowej animacji Karoliny Borgiasz. „Pokrowiec”  został zaproszony do tamtejszego konkursu międzynarodowego. W tym samym czasie co fiński festiwal odbędzie się 23. edycja Sofia International Film w Bułgarii, gdzie będzie można zobaczyć „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej i „Innego” Marty Magnuskiej. Ta ostatnia animacja będzie miała konkursowy pokaz na tureckim festiwalu Akbank Short Film. Z kolei film Ziółkowskiej będzie można zobaczyć jeszcze  na trzech festiwalach – francuskich International du Film d’Aubagne i  International Film Festival of Rennes 7ème Lune oraz na niemieckim International Short Film Week Regensburg. Na każdym z nich film będzie miał szansę zdobyć  kolejne nagrody.

W tym miesiącu odbędą się aż cztery pokazy filmu „Nie masz dystansu” w reżyserii Kariny Paciorkowskiej. Poza belgijską ANIMĄ, film będzie pokazywany m.in. na niemieckim goEast i na austriackim Tricky Women/Tricky Realities Festival. Film Paciorkowskiej zostanie zaprezentowany w tamtejszym konkursie obok „Tanga tęsknot” Marty Magnuskiej, „Na językach” Karoliny Borgiasz i „III” Marty Pajek. W sekcji pozakonkursowej znalazło się miejsce dla filmów: „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „O Jezu” Betiny Bożek, „Chwast” Adrianny Matwiejczuk i „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik.

Również cztery pokazy konkursowe będzie miał w tym miesiącu film „Colaholic” Marcina Podolca. Pierwszy z nich odbędzie się 14 marca na Athens Animfest, kolejny na Roanne animation short film festival – Ciné court animé we Francji, gdzie o nagrody będzie ubiegać się również ostatni film Karoliny Specht. Animacja Podolca ma szansę na nagrody także na festiwalu NonStop Barcelona Animation Film i na Mecal Pro. Na ten ostatni zaproszono aż osiem polskich filmów. Jurorzy będą oceniali „Na językach” Karoliny Borgiasz, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht i mający tam światową premierę An eye for an eye” Julii Płoch. W sekcjach pozakonkursowych hiszpańska publiczność znajdzie jeszcze trzy polskie filmy: „Chwast” Aleksandry Matwiejczuk, „Wcielenie” Barbary Rupik oraz „Się zjada” Edyty Adamczak.

W tym miesiącu odbędą się również pojedyncze pokazy dwóch popularnych animacji – „Room” Michała Sochy na European Film Festival of Lille i „Cipki” Renaty Gąsiorowskiej na Strangelove Festival w Wielkiej Brytanii.

W programie 12. edycji festiwalu Glasgow Short Film znalazły się dwie animacje „III” Marty Pajek i „O Jezu” Betiny Bożek. Pierwszy z filmów ma szansę na statuetkę. Ostatnia produkcja Pajek będzie w tym miesiącu najczęściej pokazywanym filmem. Poza wspomnianymi już festiwalami „III” będzie można zobaczyć jeszcze w Chinach na festiwalu Hong Kong International Film obok „Się zjada” Edyty Adamczak i „Acid Rain” Tomasza Popakula. Obie produkcje studia Animoon będę ubiegać się o nagrody na amerykańskim GLAS Animation Festival i litewskim Vilnius Film Festival.

Pełna lista pokazów festiwalowych dostępna jest tutaj.