W dniach 14 – 19 października odbywał się Międzynarodowy Festiwal Dokumentalny FLAHERTIANA w Permie na Uralu. Festiwal ten wydaje się obecnie najciekawszą w Rosji prezentacją filmów dokumentalnych i nowoczesnej filozofii dokumentowani rzeczywistości. Organizatorzy na czele z dyrektorem Pawłem Pieczonkinem niezwykle wysoko cenią dorobek polskiego kina dokumentalnego, stawiając je za wzór w dzisiejszym kinie światowym.
Po raz kolejny i w tym roku prezentowana jest retrospektywa filmów polskich, wśród nich takie tytuły jak: „Bocznica” Anny Kazejak, „ Otchłań” Wojciecha Kacperskiego czy „Sześć tygodni” Marcina Krawczyka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Dorota Roszkowska, dyrektor Dragon Forum – Międzynarodowej Akademii Dokumentu, którzy prezentowali funkcjonowanie sytemu kinematografii w Polsce. Ponadto Dorota Roszkowska poprowadziła wykład na temat międzynarodowych koprodukcji i finansowania filmu dokumentalnego w świecie, w którym uczestniczyli licznie studenci permskich uczelni.
W gazecie festiwalowej selekcjonerzy Flahertiany piszą: „Polska to fenomenalna przestrzeń dla dokumentalnego kina. Ta silna kulturalna tradycja wspierana jest przez państwo i stacje telewizyjne. Jedne produkcje mogą być gorsze, inne lepsze, ale średni poziom jest tak wysoki, że nie mogą mu się równać najlepsze przykłady kina europejskiego. Artystyczne centrum światowego kina dokumentalnego bezspornie znajduje się w Polsce”.
Statuetkę srebrnego Nanuka i nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film festiwalu przyznano Pawłowi Łozińskiemu za film „Chemia”.
Wyróżnienia jury FPRESCI otrzymali: Michał Marczak za film „Koniec Rosji” i Marcin Sauter za „Na Północ od Kalabrii”.
(Na zdjęciu obok: Dorota Roszkowska, dyrektor Dragon Forum, odbiera z rąk Pawła Pieczonkina, dyrektora festiwalu Flahertiana, Nagrodę Srebrnego Nanuka dla Pawła Łozińskiego za film „Chemia”, Perm, Rosja, 19.10.2010)