Moscow International Film Festival plasuje się wśród najstarszych światowych wydarzeń filmowych. Po raz pierwszy organizowany w 1935 roku, kiedy to jury przewodniczył sam Sergei Eisenstein, festiwal ten regularnie i prężnie rozwija się od końca lat pięćdziesiątych, goszcząc każdego roku znakomitych przedstawicieli światowej kinematografii. Wśród nich znaleźli się m.in. Akira Kurosawa, Federico Fellini, Ettore Scola, Damiano Damiani, a także polscy filmowcy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski.
Pomimo, że na moskiewskim festiwalu dominuje kino fabularne, każdego roku organizatorzy dbają o to, aby w programie nie zabrakło najlepszych i najświeższych „kąsków” ze świata dokumentu. Stąd, obok konkursu filmów dokumentalnych, na tegorocznej edycji pojawi się retrospektywa Wernera Herzoga z jego najgłośniejszymi obrazami dokumentalnymi oraz specjalny cykl dokumentów kryjący się pod nazwą „Free Thought”. W ramach tego ostatniego zostaną zaprezentowane również trzy polskie tytuły: „Kawałek lata” Marty Minorowicz – zdobywcy Golden Dove na ostatnim DOK Leipzig (kategoria filmów krótkometrażowych) i Grand Prix w Clermont-Ferrand, „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki – laureata prestiżowej Hugo Television Award, oraz "Kołysanka z Phnom Penh" Pawła Kloca, która otrzymała Srebrny Róg i Srebrnego Lajkonika na niedawno zakończonym 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
“Kawałek lata” to, jak mówi reżyserka filmu Marta Minorowicz, refleksyjny dokument o odbudowywaniu i pogłębianiu wzajemnych relacji między bliskimi sobie osobami. Opowieść ta rozgrywa się podczas tytułowego “kawałka lata”, gdy pod koniec wakacji do żyjącego w Bieszczadach dziadka przyjeżdża jego wnuk (źródło: rzeszow.gazeta.pl).
Natomiast „Deklaracja nieśmiertelności” stanowi przejmujący obraz o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności. Marcin Koszałka skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, Piotra „Szalonego” Korczaka, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać.
"Kołysanka z Phnom Penh" – jak określiło jury festiwalu w Krakowie – przedstawia niekonwencjonalną walkę o miłość i akceptację w ciężkich warunkach egzystencjalnych. Film Pawła Kloca to opowieść o Ilanie, Izraelczyku, który mieszka w Kambodży z khmerską kobietą i ich córkami. Razem z bohaterami wkraczamy do świata przepełnionego marzeniami, a jednocześnie okrytego ciążącą tajemnicą.
33. Moscow International Film Festival rusza 23 czerwca i potrwa do 2 lipca.
Więcej o festiwalu w Moskwie można znaleźć na: www.moscowfilmfestival.ru.