POLSKIE DOKUMENTY NA MAJOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Maj to gorący miesiąc dla filmów dokumentalnych – duża ilość festiwalu sprawia, że każdego dnia polskie filmy można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Gdzie? Zapraszamy na przewodnik po polskich dokumentach na majowych festiwalach. Wiele z nich to filmy reprezentowane przez KFF Sales&Promotion.

Jeszcze w kwietniu rozpoczął się Trento Film Festival we Włoszech, na którym widzowie mogli zobaczyć krótkometrażowy dokument „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk, natomiast na Węgrzech odbył się Media Wave International Film and Music Festival, gdzie pokazano „How to Destroy Time Machines” Jacka Piotra Bławuta oraz „Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego.

W kwietniu również rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Hot Docs” w Kanadzie. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć polskich dokumentów: „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk, „Love 404” Agaty Baugmart, „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, „Marek Edelman… i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej oraz polsko-białoruska koprodukcja „Strip and War” Andreia Kutsila.

Początek maja to Flatpack Festival w Wielkiej Brytanii, gdzie pojawi się dokument „Shooting Stars” Magdy Jaroszewicz, a także Class Fest International Festival of Theater Schools w Mołdawii, gdzie w programie znalazły się dokumenty: „Siostry” Michała Hytrosia, „Jak zostać papieżem?” Justyny Mytnik oraz „Raz dwa zero” Anny Pawluczuk. Krótkometrażowy film Anny Pawulczuk będzie można zobaczyć także na Formentera Film Festival w Hiszpanii.

Duża reprezentacja polskich dokumentów pojawi się na Neisse Film Festival na styku trzech krajów. Zagoszczą tam dokumenty: „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, „Rodzina” Patrycji Widłak, „Gość” Sebastiana Webera, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, „Siostry” oraz „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Ten dokument będzie można zobaczyć także na Molodist Kyiv International Film Festival w Ukrainie.

Na festiwalu Beldocs w Serbii widzowie będą mogli zobaczyć „Krzyżoki” Anny Gawlity, a publiczność Singapore Festival of Arts „Diagnosis” Ewy Podgórskiej.

Wiele polskich filmów znalazło się też w programie Festival de Finos Filmes w Brazylii, m.in. „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego czy „Odwiedziny” Mateja Bobrika. Polskie dokumenty zagoszczą także na festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

W drugiej połowie miesiąca w Austrii na festiwalu Ethnocinea odbędzie się pokaz filmu „Kolekcja” Marcina Polara, a na festiwalu VIS Vienna Shorts – „Amerykańskiego snu” Marka Skrzecza. Natomiast w Japonii na Shorts Shorts będzie można zobaczyć „Odprawę” Filipa Drzewieckiego, a na Tokyo International Deaf Film Festival – „Proszę o ciszę” Eri Mizutani.  Miesiąc zakończy pokaz „Wnętrza lwa” na festiwalu Cinemambiente we Włoszech. 31 maja w ramach pokazu Dangerous Documetaries podczas Rooftop Films Summer Series w Nowym Jorku pokazana zostanie „Harda” Marcina Polara.

26 maja rozpocznie się 59. Krakowski Festiwal Filmowy, na którym zaprezentowanych zostanie prawie 40 polskich filmów dokumentalnych. Więcej informacji o polskiej obecności na Krakowskim Festiwalu Filmowym można przeczytać tutaj.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.