POLSKIE DOKUMENTY TRYUMFUJĄ NA FESTIWALACH FILMÓW GÓRSKICH

Polskie filmy dokumentalne znów odniosły sukces na festiwalach filmów górskich. Tym razem nagrody posypały się na Kathmandu International Mountain Film Festival oraz Bilbao Mendi Film Festival.

Eliza Kubarska otrzymała nagrodę dla Najlepszego Reżysera za film „K2. Dotknąć nieba” na hiszpańskim festiwalu Bilbao Mendi. Jej dokument portretuje grupę czterech ludzi wspinających się na szczyt K2, by poznać trasę, na której w 1986 roku zginęli ich rodzice.

Festiwal Bilbao Mendi nagrodził również Pawła Wysoczańskiego, przyznając jego dokumentowi „Jurek” tytuł Najlepszego Filmu Górskiego. Film pokazuje Jerzego Kukuczkę, człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

„Jurek” nagrodzony został również na MFF Kathmandu, gdzie zajął drugie miejsce w konkursie międzynarodowym. Trzecie miejsce na festiwalu w Nepalu przypadło natomiast Vahramowi Mhkitaryanowi za film „Pieśń pasterza”. Jego dokument pokazuje historię mieszkającego w Armenii, w wysokich górach, Chaczika – niewidomy pasterz, który mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą zwycięzców festiwalu Bilbao Mendi oraz Kathmandu.