POLSKIE FILMY NAGRODZONE NA FESTIWALU W COTTBUS

Cottbus Film Festival, który odbył się w dniach 2 – 7 listopada, zakończył się sukcesem dla dwóch polskich fabuł: pełnometrażowej „Wszystko co kocham” oraz krótkometrażowej „Hanoi-Warszawa”. Dla debiutującej w krótkim metrażu Katarzyny Klimkiewicz jest to w tym roku kolejne ważne wyróżnienie.

Cottbus Film Festival, po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku, można określić jako niezwykle znaczącą na mapie niemieckich wydarzeń filmowych, swoistą  furtkę do kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej. Cottbus Film Festival umożliwia spotkanie filmowców, producentów, dystrybutorów czy ekspertów w dziedzinie filmu, a także nawiązanie międzykulturowego dialogu.

Regularnie festiwal oferuje dwa programy poświęcone obrazom z krajów najbardziej aktywnych pod względem realizacji filmowej we wschodniej części Europy – czyli z Rosji oraz Polski. Prezentowane są najświeższe rosyjskie produkcje w ramach cyklu "Russkiy Den" (“Russian day”) oraz szeroka gama polskich filmów, co stanowi wynik współpracy Festiwalu w Cottbus z wrocławską imprezą filmową “Era Nowe Horyzonty”.

Jednak głównym filarem Cottbus Film Festival jest program konkursowy, w którym w tym roku wzięły udział również polskie tytuły. Co więcej, dwa z nich zostały nagrodzone. Obok pełnometrażowego filmu Jacka Borcucha „Wszystko co kocham”, na podium stanęła także krótka polska fabuła „Hanoi-Warszawa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz, otrzymując specjalną nagrodę EY 2010 przyznawaną z okazji Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

„Hanoi-Warszawa” to opowieść o młodej Wietnamce Mai Anh, która trafia do Polski przez zieloną granicę. Jej punktem docelowym jest Warszawa, gdzie czeka na nią narzeczony. Jednak podróż przez Polskę staje się niemalże dramatyczną walką o godność i przetrwanie.

Katarzyna Klimkiewicz jest absolwentką Wydziału Reżyserii PWSFTiTv w Łodzi, a także stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie. Zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem film “Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna", który otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Jej scenariusz wygrał w konkursie "Młode kadry – Debiutanci" organizowanym przez Telewizję Kino Polska.

„Hanoi-Warszawa”  jest nominowany do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, czyli jednej z najbardziej prestiżowych w Europie nagród dla filmowców.

Więcej o festiwalu w Cottbus:

www.filmfestivalcottbus.de