POLSKIE FILMY W KONKURSIE FESTIWALU OBERHAUSEN

W tym roku podczas 59. już edycji festiwalu Oberhausen zaprezentowane zostanie ponad 450 filmów wyprodukowanych w 60 krajach, które utworzą 100 bloków. Osią festiwalu pozostaje jednak 5 konkursów, w których znalazło się łącznie 131 premierowych filmów. Pięć z nich to filmy polskie.

W największym oraz najstarszym konkursie festiwalu – sekcji międzynarodowej, pośród aż 57 filmów zostaną zaprezentowane cztery tytuły zrealizowane w Polsce. Aż trzy z nich to filmy studentów łódzkiej PWSFTviT – „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Łukasz i Lotta” Renaty Gąsiorowskiej oraz „Ziegenort” Tomasza Popakula wyprodukowany przez krakowskie studio NoLabel. Czwartym polskim filmem w konkursie jest „Suchy pion” Wojciecha Bąkowskiego – poznańskiego performera i autora filmów animowanych. W konkursie filmów dziecięcych i młodzieżowych znalazł się natomiast „Tango notturno” – projekt video Agnieszki Chojnackiej, absolwentki łódzkiej ASP.  Konkurencja była zacięta, bo do konkursu  jednego z najbardziej prestiżowych festiwali filmu krótkometrażowego na świecie, nadesłano w tym roku rekordowo ponad 6,600 filmów.

Festiwal Oberhausen, który odbywa się nieprzerwanie od 1954, od swych początków był jednym z wiodących wydarzeń poświęconych wyłącznie filmowi krótkometrażowemu. To właśnie w Oberhausen, podczas szóstej edycji festiwalu w 1960 roku narodził się legendarny Manifest z Oberhausen. Na festiwalu swoimi krótkimi filmami debiutowali m.in. Roman Polański, François Truffaut czy Wim Wenders. Co roku w Oberhausen można zobaczyć najbardziej zróżnicowany wybór filmów krótkometrażowych – poczynając od form fabularnych, dokumentalnych i animowanych przez  video art i filmowe eseje, kończąc na gatunkowych hybrydach. W festiwalu Oberhausen bierze udział ponad 1100 akredytowanych gości.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się między  2 a 7 maja. 

 

Pełny wybór konkursowych filmów jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu