W tym roku w Short Film Corner można oglądać polskie filmy w trzech blokach. Swoje programy do Cannes zgłosiły PWSFTviT w Łodzi, Studio Munka a także Polish Shorts sygnowane przez Krakowską Fundację Filmową. W selekcji znalazły się zarówno filmy już nagradzane na festiwalach jak „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego czy „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej jak również te, które dopiero rozpoczynają swoją festiwalową drogę – „Magma” Pawła Maślony czy „Flora i Fauna” Piotra Litwina. Z propozycji animowanych w wideotece zobaczyć można m.in. „Toto” Zbigniewa Czapli, „Łukasza i Lottę” Renaty Gąsiorowskiej – pokazywane niedawno w Oberhausen a także „Dróżnika” Piotra Szczepanowicza, który już za niecały miesiąc pojawi się w krótkometrażowym konkursie festiwalu Annecy.
POLSKIE FILMY W SHORT FILM CORNER
Od wczoraj akredytowani goście odwiedzający festiwal w Cannes mogą oglądać polskie filmy w programie Short Film Corner. W tym roku w wideotece znalazło się prawie 2000 filmów z całego świata.
W programie Short Film można także obejrzeć filmy, które zakwalifikowały się do oficjalnych sekcji konkursowych festiwalu. Wśród nich także dwa filmy polskie – prezentowaną w konkursie krótkometrażowym fabułę „Olena” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej oraz animany „Danse macabre” Małgorzaty Rżanek. Konkursowe projekcje obu filmów odbędą się w przyszłym tygodniu.
Organizowany rokrocznie od 2004 roku Short Film Corner jest jednym z najważniejszych spotkań w branży filmów krótkometrażowych. W ubiegłym roku 88 krajów pokazało swoje filmy w wideotece, którą odwiedziło prawie 3000 akredytowanych gości – reżyserów, agentów sprzedaży, producentów oraz reprezentantów instytucji filmowych z całego świata. Dla wielu filmowców udział w Short Film Corner staje się przepustką do międzynarodowej kariery.
Więcej na temat Short Film Corner można przeczytać tutaj