POLSKIE FILMY WYGRYWAJĄ NA DOCUDAYS

31 marca zakończyła się 13. edycja festiwalu Docudays w Kijowie. Główne nagrody trafiły do filmów „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz „Koniec świata” Moniki Pawluczuk.

Docudays to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka. Podczas festiwalu produkcje rywalizują z sobą w czterech kategoriach. W tym roku aż w dwóch z nich główna nagroda przypadła polskiemu dokumentowi.

W kategorii DOCU/RIGHT, przeznaczonej dla pełnometrażowych dokumentów, zwycięzcą okazał się film „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Jury doceniło film za przedstawienie determinacji w obronie swoich racji, mimo zewnętrznych i wewnętrznych problemów, pomimo bólu fizycznego i odrzucenia przez wszystkich.

Marianna, bohaterka filmu Karoliny Bielawskiej, dokonała dramatycznego wyboru pomiędzy życiem w zgodzie ze swą tożsamością a byciem z rodziną. Przygotowując się do zmiany płci, musiała opuścić dom i zgodnie z polskim procedurami pozwać do sądu własnych rodziców. U progu nowego życia los okazał się dla niej wyjątkowo okrutny. Podczas prób stolikowych do sztuki teatralnej inspirowanej historią Marianny bohaterka raz jeszcze musi się zmierzyć z trudnymi doświadczeniami z okresu jej małżeństwa.

Natomiast w kategorii DOCU/SHORT, skierowanej do filmów nie dłuższych niż 45 minut, nagroda główna trafiła do „Końca świata” Moniki Pawluczuk. Jury podkreśliło, że emocjonalne wyważenie filmu oraz przemyślana struktura filmu doskonale opowiadają o samotności, tęsknocie, uczuciach i odwadze życia w wielkim mieście, a przy okazji jest mocnym głosem w dyskusji na temat różnicy między ludzkością a sztuką słuchania.

Koniec świata“ to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, inni przychodzą w środku nocy na terapię, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w taksówce wiozącej klienta na terapię, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Również w kategorii DOCU/UKARINE znalazł się polski akcent. Specjalne Wyróżnienie przypadło polsko-ukraińskiej koprodukcji „Reve Ta Stohne On Tour” w reżyserii Nadii Parfan.

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się na stronie Docudays.