POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE W PROGRAMIE BFI LONDON FILM FESTIVAL

W programie jednej z najstarszych i największych imprez filmowych w Europie, 62. BFI London Film Festival, pojawią się dwie krótkometrażowe polskie produkcje: dokument "Wolta" i animacja "O, Jezu".

Każdego roku BFI London Film Festival prezentuje najświeższe produkcje z całego świata – zarówno fabuły, dokumenty, jak i animacje. Program najbliższej 62. edycji festiwalu obejmuje ponad 300 tytułów. Obok projekcji filmowych odbędzie się również sporo wydarzeń towarzyszących, w tym panele dyskusyjne, wykłady masterclass, wywiady, spotkania branżowe i warsztatowe.

Na tegorocznym BFI London Film Festival pojawią się polskie akcenty. W pozakonkursowej sekcji „What’s My Age Again?” zaprezentowana zostanie „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

Zuzia, bohaterka „Wolty” jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie. Ze względu na wiek i budowę ciała podnoszą ją starsze, silniejsze koleżanki – “dolne”. Ona to “górna” – zwieńczenie akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny, intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła dotychczasową gibkość. Figury z jej udziałem nie mają gracji i lekkości. Nie potrafi zgrać się z rytmem konia. Początkowo trenerka, obwinia o niepowodzenia starsze zawodniczki. To od nich wymagane jest dbanie o stabilność i bezpieczeństwo. W drużynie pojawia się stres i napięcie.

Natomiast do sekcji „Amazing and Astounding” zaproszono animację „O, Jezu!” Betiny Bożek.

Bohaterami filmu są zwykli ludzie targani wewnętrznymi namiętnościami, nieporadni w wyrażaniu uczuć, ciągle oczekujący na to prawdziwe „wielkie spełnienie”. Spędzając czas na zwykłych, niepotrzebnych zajęciach, rozpływają się w codziennym niebycie targani emocjami i potrzebą miłości. Muzyka gra, bohaterowie toną w emocjach i rozlanych drinkach, a orkiestra próbuje nadać ton. Jednak wielka nieudolność wydaję się być nie do przezwyciężenia. O Jezu…

BFI London Film Festival odbędzie się w dniach 10-21 października.

Więcej o festiwalu na: www.bfi.org.uk/lff.