POLSKIE SHORTY W ROSJI

Już w tę sobotę odbędzie się rosyjski International Festival-Workshop of Film Schools "Kinoproba”. W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się aż dziesięć polskich filmów krótkometrażowych.

International Festival-Workshop of Film Schools „Kinoproba” już od 15 lat jest orgaznizowany w Jekaterynburgu. To co jest unikatowe w rosyjskim festiwalu to nie tylko pokazy czy konkursy, ale warsztaty, które są równie ważne co prezentowane filmy. „Kinoproba” jest również platformą wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi twórcami, szkołami filmowymi i artystycznymi, a starszą generacją reżyserów, którzy są zapraszani m.in. do poprowadzenia swoich masterclassów. W programie festiwalu nie brakuje najnowszych filmów krótkometrażowych, sekcji konkursowych i pozakonkursowych, jest także miejsce dla klasyki światowego kina, filmów dla dzieci, animacji czy dzieł eksperymentalnych.

Do tego niezwykle bogatego programu zaproszono aż dziesięć polskich produkcji. Swój pokaz będą miały animacje „Wcielenie” Barbary Rupik, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej i „Na językach” Karoliny Borgiasz. Z fabuł organizatorzy wybrali „Drżenia”Dawida Bodzaka, „Na drodze” Bartosza Nowackiego, „Otwórz mi” Dominiki Gnatek, „Przyjazd” Justyny Pelc oraz „Spitsbergen” Michała Szcześniaka.

O nagrody na tegorocznym International Festival-Workshop of Film Schools „Kinoproba” będą ubiegać się dwa polskie filmy – fabularny „Casting” Katarzyny Iskry oraz animacja „Sklep z rybami” Marii Kulpy.

„Casting” opowiada historię Zofii. Dziewczyna jest początkującą aktorką i młodą mamą. Mieszka w małym mieście, gdzie razem z Kubą wychowuje kilkumiesięczną córeczkę. Kiedy dostaje szansę, aby zagrać u boku znanej aktorki, Marty, jedzie na casting. Tam musi dokonać wyboru swojej życiowej roli.

Z kolei „Sklep z rybami” jest animacją inspirowaną filmami klasy B z gatunku horroru i komedii. Akcja rozgrywa się w sklepie rybnym. Oto w jego progach pojawia się mała dziewczynka, a wszechobecne cierpienie ryb wzbudza jej współczucie. Wbrew obojętności dorosłych dziewczynka postanawia odmienić smutny los ryb. Podejmuje próbę przywrócenia im wolności, ale na jaw wychodzi prawdziwa natura tych stworzeń, a role ofiar i oprawców zamieniają się…

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.