Podczas 22. Edycji festiwalu widzowie oraz goście mogli obejrzeć trzy polskie, krótkometrażowe dokumenty – „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Księżniczkę i mur” Małgorzaty Kozery oraz „Rogalika” Pawła Ziemilskiego. Spośród trzech tytułów to właśnie ten ostatni zyskał uznanie Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu w Greifswaldzie, które postanowiło nagrodzić dokument Ziemilskiego. Werdyktowi towarzyszyło takie właśnie uzasadnienie:
Kamera płynie przez pokoje, które zdają się być labiryntem. Widz zyskuje wgląd w życie i świat różnych ludzi. Młode pokolenie ucieka od smutku codzienności poprzez wszelkiej maści media, jak muzyka, telewizja, PC i technologiczne zabawki. Wszystkie te media są powodem nieprzejednanej izolacji, ale również prowadzą do upragnionego świata równoległego w czasie i przestrzeni, dokąd ci młodzi ludzie chcą uciec. Ten psychologiczny pejzaż wzmacniany jest ruchami kamery, licznymi odbiciami i surowymi portretami. Nie osiągnąwszy niczego, mieszkańcy wsi pozostają sami.
Ziemilski zrealizował swój dokument w łódzkiej PWSFTViT. „Rogalik” dotychczas trafił do programu ponad trzydziestu zagranicznych festiwali m.in. tak prestiżowych imprez jak festiwale Oberhausen, Hot Docs, IDFA czy Karlovy Vary. W listopadzie film będzie można zobaczyć na festiwalach ALCine w Hiszpanii, włoskim Ozu Film Festival czy niemieckim Doxs!
Więcej o tegorocznych laureatach oraz o festiwalu DokumentArt można znaleźć na oficjalnej stronie.