„SONDA O KOBIETACH” NAJLEPSZYM FILMEM DOKUMENTALNYM CINEAST

Ubiegły weekend był kolejnym, który przyniósł polskim filmom nagrody. Polskie tytuły doceniono nie tylko podczas ukraińskiego festiwalu Molodist, ale także na luksemburskim CinEast.

Festiwal CinEast, który odbył się już po raz szósty, co roku prezentuje najciekawsze filmy zrealizowane w rejonie Europy Środkowej. Oprócz konkursowych sekcji filmów pełno i krótkometrażowych w bogatym programie pozakonkursowym zaprezentowano m.in. cykl filmów poświęconych kobietom, retrospektywy aktorskie, filmy dla młodszych widzów, filmy muzyczne połączone z koncertami a także filmy dokumentalne. Dodatkowo w programie festiwalu znalazł się specjalny blok tematyczny poświęcony polskiej kinematografii prezentujący filmy wyprodukowane w PWSFTviT w Łodzi.

W tym roku do programu krótkometrażowego luksemburskiego festiwalu zakwalifikowało się  aż sześć polskich filmów – oprócz nagrodzonej „Sondy o kobietach” Mateusza Głowackiego w ramach festiwalu pokazano także dokumentalny  „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, fabularne „Echo” Marcina Filipowicza i „Mazurek” Julii Kolberger oraz dwie animacje – „Toto” Zbigniewa Czapli i „Ziegenort” Tomka Popakula.  W tym roku, po raz pierwszy w historii festiwalu to publiczność wybrała najlepsze trzy filmy krótkometrażowe spośród tytułów prezentowanych podczas CinEast. Nagrody przyznano w kategoriach – fabuła, animacja oraz dokument. W tej ostatniej triumfował właśnie dokument Głowackiego. To pierwsza zagraniczna nagroda dla „Sondy o kobietach” dotychczas pokazywanej głównie w Polsce.

Dokumentalna produkcja Głowackiego to film o kobietach opowiedziany z punktu widzenia młodych mężczyzn. To lekki i humorystyczny obraz młodego pokolenia, który potwierdza, że płeć piękna stanowi dla mężczyzny tajemnicę, której odgadnąć nie sposób.

Mateusz Głowacki studiuje reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem nagradzanych etiud fabularnych „Ryszard” i „Kiedy ranne wstają zorze” oraz najnowszej – „Zabicie ciotki”.

Tegoroczna edycja festiwalu CinEast odbyła się w dniach 9-27 października.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie festiwalu