Podczas tegorocznej edycji festiwalu Polskę reprezentowały dwa filmy – fabularny „Na zawsze mój” w reżyserii Matyldy Kawki oraz animowany „Toto” Zbigniewa Czapli. Podczas uroczystości zakończenia festiwalu to właśnie ten ostatni został dostrzeżony przez jury, które przyznało mu Wyróżnienie Specjalne. To już drugi rok z kolei kiedy Czapla pokazuje swój film w Nicei – podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu do konkursu zakwalifikowano „Papierowe pudełko”. Produentem "Toto" jest krakowski Warsztat Filmowy.
Najnowszy film Czapli to historia wrażliwego chłopca, wychowywanego przez samotną i zapracowaną matkę, gdzieś na dalekiej prowincji, gdzie życie toczy się wokół codziennych, utartych zwyczajów. Mały bohater zostaje podstępnie uwiedziony przez podejrzanego „mistrza” i cynicznego kolekcjonera kluczy. W wyniku tajemniczych i niezrozumiałych zdarzeń, bezpowrotnie rozpada się jego świat beztroskiego dzieciństwa. Chłopiec gubi powrotną drogę do domu a zaniepokojona matka podejmuje rozpaczliwą próbę poszukiwania syna. Uniwersalna opowieść o naiwności i bezpowrotnie utraconych, dziecięcych marzeniach. Pełen napięcia i grozy kalejdoskop zdarzeń. Jeśli nie znamy słowa aby nazwać zjawisko, to nie wiemy co się zdarzyło.
To nie pierwszy rok sukcesów Polaków w Nicei. W ubiegłym roku nagroda dla najlepszego aktora trafiła do Piotra Głowackiego – odtwórcy głównej roli w filmie „Ludzie normalni” Piotra Złotorowicza.
Co roku nicejski festiwal gromadzi publiczność przekraczającą 8,000 widzów, prezentując ponad 170 filmów krótkometrażowych z całego świata. Filmy oceniane są w czterech, konkursowych kategoriach – filmów międzynarodowych, regionalnych, eksperymentalnych oraz animowanych). Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie Heliotrope.
Więcej o festiwalu można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej