STYCZNIOWE FESTIWALE FILMÓW ANIMOWANYCH

Początek roku to kolejne pokazy i szanse na nagrody dla polskich filmów animowanych. Choć w tym miesiącu festiwalowych pokazów jest niewiele, polskich animacji nie zabraknie na prestiżowych festiwalach filmowych - m.in. francuskim Clermont-Ferrand, amerykańskim Slamdance czy szwedzkim Goteborgu.

Festiwalowy styczeń rozpoczął się dopiero z połową miesiąca. 16 stycznia ruszyła 26. edycja Festiwalu Filmowego w Trieście. W tegorocznym, pozakonkursowym programie filmów animowanych pośród jedenastu tytułów znalazły się dwie polskie animacje – „Do serca Twego” Ewy Borysewicz oraz „Hipopotamy” Piotra Dumały. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 22 stycznia.

Również 16 stycznia rozpoczęła się 27. edycja francuskiego festiwalu Premiers Plans, który co roku prezentuje najciekawsze krótkometrażowe filmy debiutanckie reżyserów z całego świata. W tym roku w konkursowym zestawieniu filmów animowanych Polskę reprezentuje „Opowieść o lesie” w reżyserii Katarzyny Melnyk. Film studentki łódzkiej PWSFTviT od jesiennej premiery w konkursie  festiwalu filmowego DOKLeipzig był pokazywany m.in. na festiwalach w Słowenii (Animateka), Serbii (Balkanima) i Francji (Cinessone).

Do pokazu filmów animowanych w ramach 38. edycji Festiwalu Filmowego w Goteborgu zaproszono najnowszy film Jerzego Kuci pt. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. W specjalnym, pozakonkursowym cyklu Animani publiczność obejrzy aż sześć pokazów, w których znalazły się zarówno filmy pełno jak i krótkometrażowe. Szwedzki festiwal zakończy się 2 lutego.

W tym miesiącu polska animacja zostanie zaprezentowana także na festiwalach filmów niezależnych. Organizatorzy amerykańskiego festiwalu Slamdance w tym roku do udziału w konkursie filmów krótkometrażowych zaprosili „Hipopotamy” Piotra Dumały. To trzeci styczniowy festiwal dla filmu Dumały wyprodukowanego przez warszawskie Fumi Studio. 21. edycja festiwalu Slamdance odbędzie się między 23 a 26 stycznia.

Z końcem miesiąca ruszy natomiast jeden z najważniejszych festiwali poświęconych prezentacji filmów krótkometrażowych – festiwal w Clermont-Ferrand. Co roku impreza skupia wielotysięczną publiczność a także liczne środowisko profesjonalistów, którzy co roku uczestniczą w organizowanych równolegle do festiwalu targach filmowych.

Do sekcji konkursowych tegorocznej edycji festiwalu zaproszono aż cztery polskie filmy – w tym trzy filmy animowane. W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych spotkają się wspomniane już „Hipopotamy” Piotra Dumały oraz studencki film Karoliny Specht pt. „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”. Dodatkowo w konkursie filmów francuskich zostanie pokazana polsko-francuska koprodukcja pt. „Niebieski pokój” w reżyserii Tomasza Siwińskiego. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 7 lutego – wtedy poznamy też laureatów.

Listę bieżących festiwali filmów animowanych, na których pokazywane są polskie filmy można znaleźć w zakładce na festiwalach