Inicjatorem Festiwalu w Austin jest Austin Polish Society, czyli non-profitowa organizacja propagująca kulturę Polaków, ich historię, tradycję czy język. Tegoroczna, piąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 5 – 14 listopada. Przez ponad tydzień w Austin będą prezentowane różnorodne filmy – od animacji po dokumenty, od obrazów pełnometrażowych po krótkie formy filmowe. Oprócz najnowszych produkcji program obfituje w tytuły mniej znane i znacznie starsze – z lat 50-tych czy 60-tych. Festiwal oferuje obszerny cykl polskich filmów animowanych, m.in. takich twórców jak: Witold Giersz, Daniel Szczechura czy Władysław Nehrebecki.
Poza tym, w Austin pojawi się szereg obrazów dokumentalnych. Zostaną pokazane m.in.: Królik po Berlińsku Bartka Konopki, Po-lin. Okruchy Pamięci Jolanty Dylewskiej, a także filmy polskich klasyków dokumentu – Muzykanci i Ludzie w drodze Kazimierza Karabasza oraz Król, 89 mm od Europy, Wszystko może się przytrafić Marcela Łozińskiego.
Krótkie fabuły również znalazły się w programie Festiwalu w Austin. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć takie filmy, jak: Obcy VI w reżyserii Borysa Lankosza, Trening oraz Jutro mnie tu nie będzie Julii Kolberger czy Ciemnego pokoju nie trzeba się bać Kuby Czekaja.
Więcej informacji na stronie: www.austinpolishsociety.org