„TANGO TĘSKNOT” WYRÓŻNIONE W PORTUGALII

Animacja Marty Szymańskiej otrzymała Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Cinanima.

Portugalski festiwal odbywa się już od 1976 roku.  Cinanima  cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród widzów, jak i reżyserów, którzy bardzo chętnie przesyłają swoje animacje na festiwal. Konkurs składa się z kilku kategorii: filmy do 5 minut, filmy trwające między 5 a 24 minuty, filmy trwające między 24 a 50 minut, filmy studenckie, filmy na zamówienie i filmy pełnometrażowe – dłuższe, niż 50 minut.  Imprezie poza pokazami towarzyszą warsztaty, wystawy i performance.

Wśród wyselekcjonowanych filmów znalazła się również pięciominutowy film Marty Szymańskiej, który ex aequo  z brytyjską produkcją „Music & Clowns” w reżyserii Alex Widdowson zdobył  na festiwalu Specjalne Wyróżnienie.

„Tango tęsknot”  jest malarską opowieścią o niezwykłej naturze tanga – tańca, który kojarzy nam się głównie z pożądaniem i namiętnością. Tymczasem tango to ‚smutna myśl, którą się tańczy’, to nieustająca tęsknota i poszukiwanie satysfakcji, ukojenia – zarówno subtelnie, jak i rozpaczliwie. W filmie bohaterowie – tancerze opowiadają nam o swoich tęsknotach, pragnieniach i relacjach z innymi właśnie poprzez taniec. Choć to, czego pragną zdaje się być na wyciągnięcie ręki –  wciąż im umyka, jest nieuchwytne, nieobecne. Poszukiwanie ukojenia i satysfakcji może nigdy się nie skończyć.

Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.