„TAŃCZĘ DLA CIEBIE” NAGRODZONE NA IDFA

21-ego listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Krótkometrażowy dokument „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz został uznany za najlepszy film w konkursie Kids&Docs. Na IDFA nagrodzono także dwa inne polskie filmy - „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz „Summa” Andreia Kutsili.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym ponad 3 tysiące gości z branży dokumentalnej. W tym roku IDFA odbywa się w dniach 14-25 listopada, ale już 21-ego listopada wręczono nagrody festiwalu.

Do tej edycji festiwalu, została zaproszona silna reprezentacja polskich dokumentów, aż sześć polskich produkcji znalazło się w sekcjach konkursowych, a trzy z nich z Amsterdamu wracają z nagrodami.

Film w reżyserii Katarzyny Lesisz „Tańczę dla Ciebie” otrzymał IDFA Award for Best Children’s Documentary dla Najlepszego Filmu w konkursie Kids & Docs. Bohaterem dokumentu jest dwunastoletni Wiktor, uczeń renomowanej szkoły baletowej. Przygotowuje się na wydarzenie o ogromnym znaczeniu w życiu szkolnym, który zadecyduje o tym, czy przejdzie do następnej klasy. W tej okazji biorą udział wszyscy nauczyciele i rodzice uczniów. Wiktorowi towarzyszy jego babcia, która jest przy nim także wcześniej podczas prób do spektaklu. Wiktor marzy jednak o tym, by na przedstawienie przyjechał jego ojciec, który mieszka za granicą. Producentem filmu jest Studio Munka.

Nagrody trafiły także do dwóch innych polskich filmów. Polsko-białoruska koprodukcja „Summa” Andreia Kutsili została nagrodzona The IDFA Award for Best Mid-Length Documentary  w konkursie filmów średniometrażowych. W tym samym konkursie nagrodę otrzymał również polskie dokument „In Touch” Pawła Ziemilskiego. Film otrzymał The IDFA Special Jury Award for Mid-Length Documentary.

W tegorocznym programie festiwalu prezentowane były jeszcze cztery inne filmy z katalogu KFF Sales&Promotion: „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk startował w konkursie filmów studenckich, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka w konkursie filmów krótkometrażowych, a „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego i „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego – w sekcji ME. Wszyscy twórcy byli obecni w Amsterdamie, gdzie prezentowali swoje filmy publiczności.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu IDFA.