Efektem warsztatów ma być realizacja kilkuminutowych filmów dokumentalnych na temat „Ucieknijmy od niej“.
Uczestnicy pracować będą w małych grupach na profesjonalnym sprzęcie, w profesjonalnym studio, w asyście doświadczonych realizatorów filmowych.
Wymagane jest przynajmniej minimalne doświadczenie w realizacji filmów.
Koszt warsztatów to 300 zł.
Dojazd oraz pobyt w Krakowie – we własnym zakresie. Dodatkowo – możliwość uczestnictwa w Krakowskim Festiwalu Filmowym (bezpłatny karnet na wszystkie projekcje festiwalowe).
Zainteresowanych prosimy o nadsyłanie formularza zgłoszenia wraz z listem motywacyjnym na adres industry@kff.com.pl. List motywacyjny (nie więcej niż jedna strona) powinien zawierać m.in. pomysł na film na zadany temat – „Ucieknijmy od niej“ – który będzie realizowany w czasie warsztatów.
Na zgłoszenia czekamy do 17 maja 2010 roku.
Kontakt: Katarzyna Wilk – katarzyna@kff.com.pl; tel. +48 12 294 69 45
PLAN WARSZTATÓW
DZIEŃ PIERWSZY (1 czerwca)
10.00 – 20.00 – wybór grup (cztery zespoły po 3 osoby). Prezentacja wstępnych pomysłów na film na podstawie zadanego wcześniej tematu. Opracowanie planu dokumentacji, zdjęć, montażu.
DZIEŃ DRUGI (2 czerwca)
10.00 – 18.00 – dokumentacja
18.00 – 20.00 – prezentacja i omówienie dokumentacji
20.00 – szkolenie z obsługi kamery (opcjonalnie)
DZIEŃ TRZECI (3 czerwca)
9.00 – 18.00 – zdjęcia
18.00 – 20.00 – prezentacja wybranych materiałów i omówienie zdjęć
DZIEŃ CZWARTY (4 czerwca)
9.00 – 20.00 – zdjęcia
20.00 – wgrywanie materiałów do komputerów montażowych (z pomocą asystentów)
DZIEŃ PIĄTY (5 czerwca)
9.00 – 20.00 – montaż w grupach z profesjonalnymi montażystami
DZIEŃ SZÓSTY (6 czerwca)
11.00 – prezentacja wybranych prac
12.00 – wykład ekspercki Marcina Koszałki i jego stałej montażystki Anny Wagner na temat współpracy reżysera/operatora i montażysty wraz z omówieniem poszczególnych faz montażowych filmu na przykładzie ich dwóch najnowszych produkcji dokumentalnych „Ucieknijmy od niej“ i „Deklaracja nieśmiertelności“, poprzedzony projekcją obu filmów.
Warsztaty odbywać się będą w Studiu Telewizyjnym „U Frycza“ Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, ul. Lipowa 4, prezentacja prac i wykład ekspercki w Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku Głównym.
Sprzęt, obsługę oraz pomieszczenia na warsztaty udostępnia Studio Telewizjne Akademii Krakowskiej.
Marcin Koszałka – urodzony w 1971 roku, operator filmowy i twórca filmów dokumentalnych. Absolwent i wykładowca Wydziału Operatorskiego w Katowickiej Filmówce (Wydział Radia i Telewizji UŚ). Autor zdjęć do filmów fabulranych (m.in. „Pręgi“ i „Senność“ Magdaleny Piekorz, „Rysa“ Michała Rosy, „Kochankowie z Marony“ Izabelli Cywińskiej czy „Rewers“ Borysa Lankosza). Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki, wielokrotnie nagradzany jako autor zdjęć filmowych (m.in. nagrody za najlepsze zdjęcia na FPFF w Gdyni w latach 2004 i 2009, Brązowa Żaba na Camerimage 2009). Jako dokumentalista zadebiutował głośnym i kontrowersyjnym filmem „Takiego pięknego syna urodziłam“, który wraz z „Jakoś to będzie“ oraz najnowszym dokumentem „Ucieknijmy od niej“ stanowi „trylogię rodzinną“. Ponadto jest autorem m.in. „Istnienia“, „Śmierci z ludzką twarzą“, „Imienin“, „Do bólu“, „Wyroku na życie“ czy dokumentalnej komedii japońskiej „Cały dzień razem“. Współautor „Rozwoju“ Borysa Lankosza. Za twórczość dokumentalną wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą m.in. w Nyon, Teheranie, Berlinie, Jihlavie, Karlovych Varach, Lipsku. Laureat Srebrnego Smoka na 48. Krakowskim FF za „Do bólu“. Jego filmy dokumentalne prezentowane były na festiwalach filmowych na całym świecie. Jego najnowsze filmy, które premierowo prezentowane będą na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym, to „Ucieknijmy od niej“ (w międzynarodowym konkursie dokumentalnym) oraz „Deklaracja nieśmiertelności“ (w konkursie polskim).