„WIĘZI” WYGRYWAJĄ W KOLUMBII

12 grudnia zakończył się BogoShorts – festiwal filmów krótkometrażowych w Bogocie. „Więzi” Zofii Kowalewskiej wracają z nagrodą Santa Lucia.

W tym roku w sekcjach konkursowych znalazło się dziewięć polskich krótkometrażowych produkcji: pięć dokumentów, jedna fabuła oraz trzy animacje.

Nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny w konkursie międzynarodowym trafiła do „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Film to opowieść o czterdziestej piątej rocznicy małżeństwa. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Jednak teraz wspólnie spędzają starość – choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi Zdzisław dalej „wierzgałby po Krakowie”. Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

Oprócz filmów które walczyły o festiwalowe nagrody, widzowie w Bogocie mogli zobaczyć prawie dwadzieścia polskich dokumentów krótkometrażowych dzięki programowi Focus on Polish Docs. W programie znalazły się zarówno filmy zaliczane do klasyki polskiego dokumentu, jak i nowe filmy młodego pokolenia dokumentalistów, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.