DOCS: ZŁOTA ŻABA DLA OPERATORA „WIELORYBA Z LORINO”

Znamy już laureatów tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W międzynarodowym konkursie dokumentalnym nagroda główna powędrowała do Piotra Bernasia, czyli autora zdjęć do filmu „Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske.

EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Dzięki festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. EnergaCAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się online.

„Wieloryb z Lorino” opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.