„ARGENTYŃSKA LEKCJA” NAJLEPSZA W CHINACH!

Na jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Chinach – Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Guangzhou – „Argentyńska lekcja” w reżyserii Wojciecha Staronia ponownie stanęła na najwyższym podium.

Po spektakularnym sukcesie „Argentyńskiej lekcji” na festiwalu w Krakowie, gdzie Wojciech Staroń za otrzymał Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu, Nagrodę Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia, a także Nagrodę Prezesa SFP, Prezesa Telewizji Polskiej S.A. i Nagrodę Jury Studenckiego Konkursu Polskiego, oraz po znakomitych wynikach na festiwalach w Lipsku (Nagroda Silver Dove), Mińsku (Grand Prix) oraz Florencji (Nagroda dla Najlepszego Reżysera), tym razem dokument ten podbił Guangzhou w Chinach. 

Ten film cechuje naturalność, subtelność i delikatność, a jednocześnie jest pełen pasji. Z jednej strony zbudowane przez Staronia sceny są rzeczywiste, z drugiej – bardzo płynne, raz rzeczowe, a raz poetyckie. Ukazując żywy obraz bezlitosnej rzeczywistości i niesprawiedliwości, film odkrywa przed widzem również ciepło i wartość ludzkiej natury. – tak swoją decyzję uzasadniło Jury festiwalu w Guangzhou przyznając Staroniowi Grand Prix. W imieniu reżysera nagrodę odebrał Wojciech Szczudło, producent filmów dokumentalnych, goszczący na GZDOC wraz z dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztofem Gieratem.

„Argentyńska lekcja” to opowieść o siedmioletnim Janku, synku reżysera, który razem z rodzicami udaje się do Argentyny. Dla małego bohatera nie jest to tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki Janek wkracza w fascynujący świat zabaw i jednocześnie odkrywa nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

Więcej o filmie można przeczytać tutaj.

Wywiad z Wojciechem Staroniem można znaleźć tutaj.

Więcej o festiwalu na www.gzdoc.com