„OPOWIEŚCI Z CHŁODNI” W KONKURSIE KRÓTKOMETRAŻOWYM SUNDANCE!

Wczoraj wieczorem Sudance Institute ogłosił listę 64 filmów krótkometrażowych, które zakwalifikowały się do konkursu styczniowej edycji Festiwalu Sundance. „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka już za miesiąc powalczą o nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego.

Festival w Sundance, organizowany rokrocznie od 1978 roku jest niekwestionowanym leaderem wśród amerykańskich festiwali, a obecnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć propagujących kino niezależne na świecie. Co roku do selekcji festiwalu napływa ponad 11 tysięcy zgłoszeń. Konkursowy program festiwalu obejmuje filmy fabularne i dokumentalne zarówno w kategorii pełno jak i krótkometrażowej. W programie pozakonkursowym Sundance prezentuje filmy w stałych sekcjach New Frontier, Spotlight czy Park City at Midnight a także zainicjowanym dwa lata temu programie NEXT, poświęconemu filmom zrealizowanym przy ekstremalnie niskim budżecie.  Sundance jest jednym z nielicznych amerykańskich festiwali, które porzucił formułę festiwalu dla gwiazd na rzecz wydarzenia poświęcającego największą uwagę filmom.  

W tym roku do sekcji krótkometrażowej nadesłano 7,675 zgłoszeń z całego świata czyli ponad 1200 więcej niż w ubiegłym roku. „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka są już czwartym polskim filmem, który w ciągu ostatnich trzech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku dokumentalny „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył w Sundance specjalne wyróżnienie, natomiast dwa lata wcześniej w tym samym konkursie pokazano dwa filmy fabularne – „Echo” Magnusa von Horna, a także zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją „Urodziny” Jenifer Malmqvist.  

„Opowieści z chłodni” wyprodukowane przez łódzką PWSTviT i EasyBusy od sierpniowej premiery na festiwalu w Locarno zostały już kilkukrotnie nagrodzone, by wspomnieć o nominacji do nagrody EFA przyznanej właśnie w Szwajcarii czy Grand Prix dla najlepszego filmu krótkometrażowego na zakończonym niedawno AFI Fest w Los Angeles. Film Grzegorza Jaroszuka jest groteskową historią dwójki młodych ludzi, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej. Film jest przewrotną opowieścią o głębokiej samotności dwóch outsiderów i ich próbach przezwyciężenia życiowego impasu, rozgrywającą się w najchłodniejszych zakamarkach supermarketu.

Tegoroczna edycja festiwalu w Sundance potrwa od 19 do 29 stycznia 2012 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu, a także pełna lista filmów konkursowych dostępna na oficjalnej stronie festiwalu