DOCS: „BOYLESQUE” W KATALOGU KFF SALES&PROMOTION

Premierowy pokaz filmu Bogny Kowalczyk odbył się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a zaraz potem ruszył na inne krajowe imprezy filmowe, teraz dokument trafił do katalogu KFF Sales&Promotion i będzie reprezentowany przez agencję na międzynarodowych festiwalach, co z pewnością będzie sprzyjało jego zagranicznej karierze.

Najpierw zachwycił widownię Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a potem rozpoczął tournée po kolejnych polskich wydarzeniach filmowych rozkochując w sobie resztę kraju. Pierwszym międzynarodowym przystankiem był festiwal Hot Docs, a kilka dni temu dokument wyruszył na Bergen International Film Festival.

Debiutująca w roli reżyserki pełnometrażowego dokumentu Bogna Kowalczyk pokazała nam bohatera, którego  nie sposób nie polubić. Kibicujemy mu od samego początku, tak jak kibicujemy „Boylesque” w jego dalszej festiwalowej drodze, w której będziemy jako agencja KFF Sales&Promotion mu towarzyszyć.

Bogater „Boylesque” już flirtuje ze śmiercią, ale wciąż szuka miłości życia – queerowy performer Lulla La Polaca przekroczył osiemdziesiątkę i wciąż chce tańczyć, bawić się, kochać. Ale młodzieńczej duszy opór stawia słabnące, starzejące się ciało. Jak to jest: pragnąć tego, za czym już się nie nadąża? Tęsknić za miłością, mając tak mało czasu na jej spełnienie? Obcy w plemieniu emerytów i rozkwitający wśród młodych, którzy jednak zawsze zostawiają go w tyle; Lulla nigdzie nie przynależy. Zawieszony pomiędzy wspomnieniem dawnego i nadzieją na nowy związek; przed samotnością chroni się w świecie fantazji. Bohater BOYLESQUE nie pasuje do żadnych ról i pokoleniowych rozdań: bywa w zakładach pogrzebowych i na paradach równości; na dancingach i w gejowskich klubach. Najstarsza polska drag queen z gracją porusza się w świecie, któryadoruje młodość, a BOYLESQUE wychwytuje czułe punkty jej biografii.

Bogna Kowalczyk reżyserka, animatorka, absolwentka PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na kierunku sztuka nowych mediów, obecnie pracuje w domu produkcyjnym Warsaw Production. Realizuje projekty dla międzynarodowych marek, m.in. Universal, Sony, Adidas, Red Bull, Dell czy Netflix. W swoich pracach łączy style tradycyjne z możliwościami, których dostarczają nowe technologie. Od 2009 realizuje wideoklipy i filmy krótkometrażowe wnosząc wielostronny wkład artystyczny jako autorka animacji, konsultantka efektów specjalnych oraz script doctor.

Jednym z jej najbardziej złożonych projektów jest animacja KLIMAT I WANILIA, która opisuje warszawską kulturę BDSM. Do najbardziej eksperymentalnych prac należy FIFTH ELEMENT, animowany w całości z farbowanego lodu, mrożonego w różnych temperaturach. W swoim dorobku Bogna ma też wizualizacje do współczesnej sztuki teatralnej #Jaś#i#Małgosia w Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz wizualizacje konceptualne do koncertu grupy Wojciech Mazolewski Quintet na Festiwalu Kody w Lublinie. BOYLESQUE jest jej pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

Film będzie reprezentowany na międzynarodowych festiwalach przez agencję KFF Sales&Promotion. Przypomnijmy, że w 2021 roku polskie filmy dokumentalne reprezentowane przez Agencję KFF Sales&Promotion były pokazane na 250 projekcjach podczas 150 międzynarodowych festiwali, z czego aż 230 stanowiły projekcje konkursowe. Filmy dokumentalne reprezentowane przez KFF zdobyły dzięki naszym działaniom na zagranicznych festiwalach w 2021 roku 30 nagród.