DOCS: „SYNDROM HAMLETA” NAJLEPSZYM DOKUMENTEM NA AUSTRALIJSKIM FESTIWALU

Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego podbił Australię i został uznany najlepszym dokumentem na trwającym jeszcze Adelaide Film Festival.

Adelaide Film Festival powstał w 2003 roku i od tamtej pory prężnie się rozwijał, by stać się jedną z najważniejszych imprez filmowych w Australii. W niezwykle bogatym programie festiwalu można znaleźć najciekawsze filmy z antypodów i reszty świata. Widzowie mają okazję zobaczyć głośne fabuły, intrygujące dokumenty i liczne krótkometrażówki, a nawet odważne projekty VR. Nie ma żadnych ograniczeń, jest tylko dobre kino.

Choć festiwal jeszcze trwa, to już poznaliśmy część laureatów. Konkurs dokumentalny podbił dokument polskiego duetu. „Syndrom Hamleta” zachwyciło jury w składzie: Lisa Scott, Ali Gumillya Baker, Luke Buckmaster, Jim Kolmar i Tusi Tamassesese.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.