„DRÓŻNIK” WYRÓŻNIONY NA ETIUDZIE I ANIMIE

Wczoraj wieczorem został rozstrzygnięty drugi konkurs odbywającego się od 23 listopada festiwalu Etiuda i Anima. Grand Prix konkursu filmów animowanych trafiło do kanadyjskiego filmu „Bydlo”, a wśród laureatów znalazł się także polski film.

W grupie 63 filmów rywalizujących o statuetkę Złotego Jabberwockiego znalazły się cztery polskie animacje: „Casting” Kacpra Zamarło, „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza, „Kinefaktura” Marcina Giżyckiego i „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli. Główne nagrody konkursu – statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwockiego trafiły kolejno do Patricka Boucharda za wspomniane już „Bydło”, Simone Massiego za „Krótki film o zabijaniu świń” oraz  Krystjan Holm za „Duży dom”. Jury w składzie: przewodniczący Borivoj Dovniković Bordo, Alfio Bastiancich, Janusz Korosadowicz, Marta Pajek i Marjut Rimminen oprócz regulaminowych nagród głównych przyznało także cztery wyróżnienia w tym dla „Dróżnika” Piotra Szczepanowicza za „przejmującą opowieść”.

Życie dróżnika, mieszkającego w odludnej stacyjce w środku lasu, upływa w rytmie przejeżdżających pociągów. Wolne chwile wypełnia mu gra na trąbce, zabawa z jeżem i zmagania z niesfornym chłopcem. W pobliżu stacji regularnie pojawia się także młoda kobieta na rowerze, jednak każde spotkanie z nią okazuje się dla dróżnika niewykorzystaną szansą. Refleksję na temat własnego życia obudzi w nim dopiero jeden z przejeżdżających pociągów.

Animacja Szczepanowicza wyprodukowana przez Studio Munka w koprodukcji z No Label ma już na swoim koncie pierwszą międzynarodową nagrodę. Po koniec października film zdobył nagrodę dla najlepszej animacji 3D na festiwalu Banjaluka w Bośni i Herzegovinie.

Pełna lista nagrodzonych na oficjalnej stronie festiwalu Etiuda i Anima