W tegorocznym konkursie krótkometrażowym o laury festiwalu rywalizowało 30 filmów zrealizowanych na całym święcie. Aż trzy z nich to filmy polskie – wspomniane już „Łaźnia” Duckiego i „Darling” Plucińskiej oraz „Ziegenort” Tomasza Popakula. Warto dodać, że w pokazie pozakonkursowym zaprezentowano „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego oraz „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka" Karoliny Specht. W ramach festiwalu Anilogue w dwóch głównych sekcjach konkursowych pokazywane są zarówno animacje krótko jak i pełnometrażowe.
Decyzją jury specjalne wyróżnienie trafiło do dobrze znanej festiwalowej publiczności animacji Tomka Duckiego pt. „Łaźnia”. Ducki studiował na węgierskiej MOME, gdzie stworzył swój wielokrotnie nagradzany film „Life line”. W ubiegłym miesiącu jego najnowszy film "Łaźnia" otrzymał specjalne wyróżnienie na festiwalu Primanima. Do tej pory film zebrał w sumie 20 nagród i wyróżnień. Od premiery światowej na szwajcarskim festiwalu Fantoche we wrześniu 2013 roku film nieustannie podróżuje po festiwalach i zdobywa kolejne nagrody. Film zrealizowało w koprodukcji polsko-anielskiej Studio Miniatur Filmowych i Peek and Boo.
Drugie Specjalne wyróżnienie festiwalu Anilogue trafiło natomiast do najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej pt.: „Darling”. Film zrealizowany w niemiecko-polskiej koprodukcji bardzo dobrze radzi sobie na festiwalach. Do tej pory pokazywana na prawie 40 festiwalach najnowsza animacja Plucińskiej otrzymała już cztery nagrody. Najnowsza plastelinowa animacja Izabeli Plucińskiej jest przejmującym obrazem zagubienia i wyobcowania oraz próby poskładania całości z nieprzystających do siebie fragmentów.
Promocję animacji „Łaźnia” i „Darling” wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.
Wiecej o festiwalu można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej