DOCS: „DZIWOR” Z NAGRODĄ W ROSJI

Film Pawła Dyllusa został uznany najlepszą studencką produkcją podczas tegorocznej edycji International Festival of Film Schools Kinoproba.

International Festival of Film Schools Kinoproba już od 17 lat jest orgaznizowany w Jekaterynburgu. To co jest unikatowe w rosyjskim festiwalu to nie tylko pokazy czy konkursy, ale warsztaty, które są równie ważne co prezentowane filmy. „Kinoproba” jest również platformą wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi twórcami, szkołami filmowymi i artystycznymi, a starszą generacją reżyserów, którzy są zapraszani m.in. do poprowadzenia swoich masterclassów. W programie festiwalu nie brakuje najnowszych filmów krótkometrażowych, sekcji konkursowych i pozakonkursowych, jest także miejsce dla klasyki światowego kina, filmów dla dzieci, animacji czy dzieł eksperymentalnych.

W tym roku jedna z nagród powędrowała do filmu Pawła Dyllusa. Dokument „Dziwor” został uznany najlepszym filmem studentckim festiwalu. Produkcja portretuje wybitnego polskiego fotografika i reżysera, który po długiej przerwie kręci swój nowy film. Podczas pracy nawiązuje się ciekawa relacja pomiędzy nim, a jego młodszym operatorem – Pawłem. Paweł wykorzystuje sytuację i postanawia nakręcić film o Dziworskim. W efekcie powstaje intrygująca opowieść filmowa. Paweł podczas podróży obserwuje Dziworskiego i stara się zbadać granice pomiędzy pasją i codziennością swojego bohatera.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.