FILMY KFF SALES&PROMOTION NA MIĘDZYNARDOWYCH FESTIWALACH W STYCZNIU

Dość leniwie rozpoczyna się festiwalowy rok 2021. Pomimo tego że zwyczajowo już w styczniu odbywa się mała liczba festiwali, polskie filmy będą miały swoich reprezentantów na festiwalach w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz kilku europejskich krajach.

Pierwsze pokazy w 2021 roku będzie miał krótki dokument Weroniki Jurkiewicz. „The Vibrant Village zostanie zaprezentowany widzom 33. edycji norweskiego Minimalen Short Film Festival.

Wyjątkowo późno, ponieważ pod koniec drugiego tygodnia stycznie rozpocznie się festiwalowe życie polskich shortów. Pierwszym festiwalem w 2021 roku okazał się Film Maudit 2.0 w Stanach Zjednoczonych, w konkursie którego znalazły się „Metro” Natalii Krawczuk oraz „Portret Suzanne Izabeli Plucińskiej. W tym samym czasie odbędzie się Reykjavík Feminist Film Festival. W stolicy Islandii pokazane zostaną „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej oraz dwa filmy Marty Pajek: „Figury niemożliwe i inne historie II”, a także „III”.

Dużą reprezentację polskich dokumentów znajdziemy w programie festiwalu FIPA DOC. Podczas francuskiej imprezy o nagrody będą ubiegać się „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy i „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Z kolei w sekcji pozakonkursowej odbędą się pokazy „Festiwalu” Tomasza Wolskiego i Anny Gawlity oraz „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske.

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem stycznia będzie francuski festiwal Premiers Plans – Angers, w konkursach którego znalazły się aż cztery polskie produkcje: animacje „Takie piękne miasto” Marty Koch i „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, oraz aktorskie „Moje serce” Damiana Kocura. Również we Francji odbędzie się FIPA DOC International Documentary Festival, na którym o nagrody ubiegać się będzie animowany dokument Katarzyny Warzechy „We have one heart”.

Film Warzechy zakwalifikował się w tym miesiącu do konkursów dwóch festiwali. Drugim z nich jest australijski Flickerfest. To samo udało się filmowi „Dalej jest dzień” Damiana Kocura, który będzie miał szansę na nagrody na włoskim Trieste Film Festival oraz francuskim festiwalu Clermont – Ferrand, jednym z najważniejszych punktów na festiwalowej mapie krótkich metraży.

Pod koniec miesiąca ostatni film Tomasza Wolskiego odwiedzi Włochy. „Zwyczajny kraj” będzie reprezentować Polskę podczas Trieste Film Festival.