EUROPEJSKA NAGRODA FILMOWA DLA „HANOI-WARSZAWA’!

Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej zastały rozdane w sobotę w Tallinnie. W kategorii filmu krótkometrażowego zwyciężyła polska fabuła – Hanoi-Warszawa w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz.

Nagrody EFA od 23 lat przyznawane są na drodze głosowania wszytstkich członków Europejskiej Akademii Filmowej, wśród których można znaleźć tak uznane nazwiska jak Pedro Almodovar, Bernardo Bertolucci, Bracia Dardenne, Stephen Frears, Anthony Hopkins, Agnieszka Holland, Jeremy Irons, Mike Leigh, Ken Loach, Andrzej Wajda czy Peter Zelenka.  Każdego roku European Film Awards rozdawane są na uroczystej galii w jednym z europejskich miast. W tym roku gospodarzem tej uroczystości, króra miała miejsce 5 grudnia, była Estonia. Hanoi-Warszawa, który nominację w tej kategorii zdobył podczas Norwegian Short Film Festival w Grimstad, o nagrodę EFA walczył z czternastoma innymi krótkimi metrażami z całej Europy. Statuetkę dla najlepszego europejskiego filmu krótkometrażowgo osobiście odebrała reżyserka, Katarzyna Klimkiewicz. To już drugi z rzędu tak pomyślny werdykt Akademii. W roku ubiegłym nagroda EFA przypadła filmowi dokumentalnemu Poste Restante w reżyserii Marcela Łozińskiego.

Warto dodać, że wród tegorocznych zwycięzców w wielu kategoriach znalazł się film naszego rodaka, Romana Polańskiego. "Autor Widmo" otrzymał nagrody w kategoriach najlepszy film, najlepsza muzyka (Alexandre Desplat), najlepszy scenariusz (Robert Harris & Roman Polański), najlepszy reżyser (Roman Polański), najlepsza scenografia (Albrecht Konrad) oraz najlepszy aktor (Ewan McGregor).

 

„Hanoi-Warszawa” to historia o młodej Wietnamce Mai Anh, która trafia do Polski przez zieloną granicę. Jej punktem docelowym jest Warszawa, gdzie czeka na nią narzeczony. Jednak podróż przez Polskę staje się niemalże dramatyczną walką o godność i przetrwanie. Film został wyprodukowany przez Telewizję Kino Polska w koproduckji z Mastershot Studio, Stowarzyszenie Film 1,2, Katarzyna Klimkiewicz, Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

Katarzyna Klimkiewicz jest absolwentką Wydziału Reżyserii PWSFTiTv w Łodzi, a także stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie. Zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem film “Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna", który otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Jej scenariusz „Hanoi-Warszawa” wygrał w konkursie "Młode kadry – Debiutanci" organizowanym przez Telewizję Kino Polska.


więcej na stronie European Film Academy