FILM ELIZY KUBARSKIEJ DOCENIONY W HISZPANII

„Co się wydarzyło na wyspie Pam” Elizy Kubarskiej, film o jednej z najważniejszych wypraw alpinistycznych ostatnich lat, znalazł się wśród najlepszych na Unnim Mountain Film Festival w hiszpańskim Torello.

Unnim Mountain Film Festival jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie poświęconych tzw. filmom górskim. Festiwal prezentuje rokrocznie kilkadziesiąt dokumentów i fabuł, których tematyka związana jest z górami i kulturą gór. W tym roku, podczas 29. edycji imprezy, został pokazany również polski film, „Co się wydarzyło na wyspie PamElizy Kubarskiej. Co więcej, dokument ten otrzymał Specjalną Nagrodę Jury Festiwalu.

„Co się wydarzyło na wyspie Pam” ukazuje intymny i dotychczas nieznany świat ekstremalnych podróżników – dwójki polskich alpinistów, którzy płyną w kierunku najwyższego klifu świata. Jego pionowa ściana ma ponad półtora kilometra wysokości i wyrasta prosto z wody. Dokument był kręcony na Grenlandii w 5 niezwykłych lokalizacjach: na najwyższym morskim klifie świata, ekipa filmowa wisi na skalnej ścianie kilkaset metrów nad ziemią, w pobliżu przewracających się gigantycznych gór lodowych, w morskich kajakach na wodzie o temperaturze bliskiej zera, pod wodą oraz na bezludnej wyspie Pam. Jednak film Kubarskiej nie należy do tradycyjnych „filmów górskich”, które koncentrują się wyłącznie na wspaniałych wyczynach bohaterów. W „Co się wydarzyło na wyspie Pam” widz odkrywa bliskie relacje i silne uczucia pomiędzy alpinistami. Ekstremalna wyprawa i ogrom gór stają się tylko tłem dla „romantycznej” historii.

„Co się wydarzyło na wyspie Pam” jest reżyserskim (dokumentalnym) debiutem Elizy Kubarskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autorka jest jednocześnie jedną z najlepszych polskich alpinistek, jedną z niewielu kobiet na świecie, wytyczających nowe drogi na najtrudniejszych górach.

Wyprawa sportretowana w filmie otrzymała specjalne wyróżnienia eksploracyjne, m.in. Jedynkę najważniejszą nagrodę alpinistyczną w Polsce – „za największe osiągnięcie wspinaczkowe”, wyróżnienie „Kolosa”, czy nominację do nagrody National Geographic TRAVELERY w kategorii „wyprawa roku”. 

W więcej na stronach:

www.verticalvision.pl

www.torellomountainfilm.cat