FILM „SATI” NAGRODZONY WE FRANCJI

Zrealizowany przez Bartłomieja Świderskiego film „Sati” otrzymał nagrodę Jury Festivals Connexion – Région Rhône Alpes na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich we francuskim Autrans. Festiwal zakończył się 7 grudnia.

W gronie laureatów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Autrans znalazł się krótki dokument Bartłomieja Świderskiego „Sati”.  Film zdobył Prix Jury Festivals Connexion – Région Rhône Alpes, czyli nagrodę przyznawaną przez zrzeszenie festiwali regionu Rhône Alpes. W skład jury weszli: Pascale Bazin z festiwalu À nous de voir – Cinéma et Sciences w Oullins, Laure Dieulouard – dyrektor festiwalu Curieux voyageurs w Saint-Étienne oraz Guillaume Poulet – dyrektor  Festival du film court en plein air w Grenoble.

„Sati” to filmowe wspomnienie Piotra Morawskiego, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników oraz uczestnika pierwszego w historii zimowego wejścia na Sziszapangmę, który zginął 8 kwietnia 2009 roku w Himalajach, na zboczu Dhaulagiri. Jego historia opowiedziana przez żonę himalaisty, Olgę, jest pełna i żalu i szacunku do pasji męża. Zmontowane w filmie spotkania z Olgą Morawską odbyły się na przestrzeni kilku miesięcy po śmierci męża. Pierwsze zaledwie miesiąc od tego zdarzenia.

Film ma już na swoim koncie kilka nagród, między innymi Italian Alpine Club Golden Gentian Prize zdobytą na festiwalu w Trydencie, Nagrodę Jury Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie, czy Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Aljzeera w Katarze.

Pełną listę filmów nagrodzonych w Autrans znaleźć można tutaj.