SUKCES POLSKICH ANIMACJI NA KANADYJSKIM FESTIWALU

Aż trzy nagrody – w tym ta najważniejsza – Grand Prix – trafiła do polskich twórców animacji podczas zakończonego wczoraj wieczorem kanadyjskiego Les Sommets du Cinéma d’animation. 13. edycja festiwalu odbyła się w dniach 27 listopada – 7 grudnia.

Najważniejsza nagroda festiwalu – Grand Prix – trafiła w tym roku do filmu „Hipopotamy” w reżyserii Piotra Dumały. To już drugi kanadyjski festiwal po festiwalu filmów animowanych w Ottawie, którego jury postanawia przyznać Grand Prix filmowi Dumały. „Hipopotamy” to animacja przedstawiająca  grupę nagich kobiet z dziećmi kąpiących się w rzece, którym przypatruje się z  ukrycia grupka mężczyzn.  Kiedy mężczyźni decydują się zbliżyć ich spotkanie przybiera dramatyczny przebieg inspirowany wydarzeniami z życia hipopotamów. Producentem „Hipopotamów” jest warszawskie Fumi Studio.  Do tej pory film był nagradzany m.in. na festiwalach w Zagrzebiu, Ottawie, Bilbao czy Banjaluce.

Publiczność kanadyjskiego festiwalu postanowiła nagrodzić najnowszy film Jerzego Kuci pt. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Zrealizowany po 13 latach od „Strojenia instrumentów” film Kuci to poetycki i nostalgiczny powrót do krainy wspomnień, znajomych obrazów i dźwięków.  „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” w maju tego roku otrzymała nagrodę Złotego Smoka podczas 54. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a w sierpniu także Specjalną Nagrodę Jury japońskiego festiwalu filmów animowanych w Hiroszimie. Z końcem miesiąca film wyróżniło także jury krakowskiej Etiudy i Animy przyznając mu nagrodę Srebrnego Jabberwockiego.

Trzecia nagroda, tym razem Specjalne Wyróżnienie w kategorii studenckiej, trafiło do Anity Kwiatkowskiej-Naqvi – autorki wielokrotnie nagradzanego „Ab ovo”. Film Naqvi jest poświęcony tematowi ciąży oraz ilustruje drzemiącą w każdej kobiecie moc płodności. W czerwcu ubiegłego roku film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego podczas prestiżowego festiwalu filmów animowanych w Annecy, a także był nagradzany m.in. na festiwalach w Banjaluce czy chińskim Xiamen. Anita Kwiatkowska-Naqvi jest studentką łódzkiej PWSFTViT.

Do udziału w tegorocznej, już 13. edycji festiwalu zaproszenia otrzymało aż sześć polskich filmów. Oprócz nagrodzonych tytułów w konkursie kanadyjskiego festiwalu pokazano „Łaźnię” Tomka Duckiego, „Grubego i chudego” Aleksandry Brożyny oraz „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka” Karoliny Specht.

Les Sommets du cinéma d’animation jest jednym z najważniejszych kanadyjskich wydarzeń poświęconych filmom animowanym. Co roku oprócz pokazów filmowych w programie można znaleźć liczne wydarzenia m.in. wystawy, performensy oraz fora dyskusyjne.

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie Les Sommets du Cinéma d’animation