FILMY STUDENTÓW ŁÓDZKIEJ FILMÓWKI ZWYCIĘŻAJĄ W RUMUNII

Rumuński festiwal filmów studenckich CINEMAIUBIT obył się na początku grudnia już po raz szesnasty. W tym roku, aż dwa polskie filmy – „Barbakan” Bartłomieja Żmudy oraz „Arbuz” Tato Kotetishiviliego stanęły na podium.

Między 3 i 6 grudnia w Bukareszcie spotkali się miłośnicy krótkometrażowych filmów studenckich. Przez cztery dni widzowie mogli oglądać dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne wyprodukowane w Rumunii, Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech, Ukrainie, Polsce, Słowacji, Hiszpanii, Chinach i Indiach. W ramach konkursu na rumuńskim festiwalu, oprócz zwycięskich „Barbakanu” i „Arbuza”, zaprezentowano także „Rozmowę” Piotra Sułkowskiego, „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha, i „Aposiopesis” Jagody Szelc – wszystkie nakręcone przez studentów łódzkiej PWSFTViT.

Łódzka Szkoła Filmowa została także zaproszona do zaprezentowania programu specjalnego. W zastawie dziesięciu filmów, które utworzyły retrospektywę znalazły się m.in. „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego, „Kiedy ty śpisz” Andrzeja Wajdy czy „Urząd” Krzysztofa Kieślowskiego.

6 grudnia, ostatniego dnia festiwalu, nagrodzono najlepsze filmy. Grand Prix zdobył fabularny „Barbakan” Bartłomieja Żmudy. Dodatkowo film otrzymał także nagrodę dla najlepszego aktora – jury doceniło kreację Marka Kossakowskiego, który wcielił się w rolę Emila – głównego bohatera filmu. „Barbakan”, licencjacki film Bartka Żmudy, jest historią młodego mężczyzny, dla którego powrót z Niemiec do Polski, po długiej nieobecności w domu, okaże się prawdziwą próbą charakteru. Drugim nagrodzonym filmem polskim był „Arbuz” w reżyserii Tato Kotetishviliego – zabawna historia rywalizacji dwóch sprzedawców arbuzów otrzymała specjalną nagrodę jury.

Więcej na stronie festiwalu CINEMAIUBIT